İnce Minare Müzesi

İnce Minare Müzesi

İnce Minare Müzesi

Geçmişi 700 yılı aşkın bir süreyi kapsayan tarihi medrese, 1956 yılında müzeye dönüştürüldü. İsmini ince minaresinden alan müzede, Selçuklu devri ile Karamanoğulları Beyliği zamanından kalma çok sayıda taş ve ahşap eser görülebilir. Sanatlı mezar taşları, kitabeler ve çeşitli özellikteki mimari parçaların sergilendiği müzede Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat zamanında yaptırılmış taş süslemeler dikkat çeker. Bu noktada ejder, insan başlı kuş harpy, çift başlı kartal, arslan, insan figürleri ile kanatlı melek ve ejderha figürleri çarpıcı örnekler arasında yer alır. Vitrin içerisinde sergilenen eserler arasında yazılı, desenli, görsel bir zarafet yaşatan kabartmalar da müzedeki önemli öğeler arasında bulunur. Müzede ek olarak kapılar, çekmeceler, üzerine Kuran-ı Kerim konularak okunan rahleler ve daha birçok ahşap eser de mevcut. Bayhekim Mescidi’nden getirilen kapı ise en değerli ahşap eserler arasındadır. İnce Minare Müzesi, Pazartesi günleri hariç her gün belirli saatler arasında ziyaret edilebiliyor.

İnce Minare Müzesiİnce Minare Müzesiİnce Minare Müzesiİnce Minare Müzesi

Yorumlar

 • mustafaalii
  04.07.2022 07:25

  Böyle bir kapıya bakıp hayran olmamak imkansız görülmesi gereken eserlerde mevcut.

 • leylakorkmazz
  01.09.2022 15:19

  İnce Minareli Medrese ya da diğer adıyla Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi Selçuklu İlçesi’nde ve Beyhekim Mahallesi’ndedir. Kapalı avlulu, tek eyvanlı ve tek katlı bir medresedir;

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler