Cemel Ali Dede Türbesi

Cemel Ali Dede Türbesi

Cemel Ali Dede Türbesi

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Cemel Ali Dede Türbesi, eskiden mescid, türbe, zaviye, mektep, hamam ve tekkenin bulunduğu bir kompleks iken günümüzde yalnızca bir mescid ve bitişiğindeki türbeden oluşur. Eski bir Mevlevi bahçesine olan yakınlığı sebebiyle ‘Tekkebağı Mescidi’ olarak da bilinmektedir. İnşa tarihi bilinmeyen türbenin alt katı cenazelik bölümü, üst katı ise sandukaların bulunduğu alandır. Bu türbeyi özel ve diğerlerinden farklı kılan şey, türbeyi ve içerisindeki sandukaları çevreleyen turkuaz çinilerinin güzelliğidir. Türbede toplamda yedi sanduka bulunur ve bunlardan dördüncüsü Cemel Ali Dede’ye atfedilmektedir. 

Cemel Ali, Selçuklu döneminde Konya’da yaşayan evliyalardan birisi. Mevlana’nın babası Sultanül Ulema (Bahaeddin Veled) ile Konya’ya gelen isimlerden. Aslen Maveraünnehirli’dir ve Mevlana’nın lalasıdır (bakımı ve eğitimiyle sorumlu kişi). Bir anlatıma göre kendisi, çocukluğunda Mevlana’yı sırtına alıp deve taklidi yaparak eğlendirdiği için kendisine ‘Deve’ anlamına gelen ‘Cemel’ ismi verilmiştir. 


Görseller: anadoludabugun, Hürriyet, Kalemişi Dergisi

Cemel Ali Dede TürbesiCemel Ali Dede Türbesi

Yorumlar

 • sudekilic
  05.10.2022 14:55

  Cemal Ali Dede türbesi içinde yatanlarla ve yanındaki küçük mescidiyle tam bir huzur mekanı. Selçuklu döneminden kalan eser zamanla tamirat görmüş. Mevlana hazretlerinin lalası olan mübarek zatın manevi atmosferi burada nefeslenenlerin gönlüne huzur veriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler