Alaaddin Tepesi - GeziBilen

Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi için Konya’nın Karatay ilçesindeki 20 metre yüksekliğe sahip bir dinlenme alanı demek yanlış olmaz. Bununla birlikte eski yerleşim alanlarına ev sahipliği yapan, uygarlığın ilk adımlarına tanıklık eden ve milattan önce 3000 yılına kadar uzanan geçmişi ile günümüze ulaşan bir bölgede yükselir Alaaddin Tepesi. Hititler, Lidyalılar, Roma ve Bizans hakimiyetinin ardından Anadolu Selçuklu Devleti tarafından 1200’lü yıllarda ele geçirilen bölgede yer alan bir höyük üzerindeki tepede konumlanan Alaeddin Camii, dış tasarımı ve özellikle çinileri ile dikkat çeker. Kültürel ve manevi önem taşır aynı zamanda. 450 x 350 metre en/boy ölçülerindeki Alaaddin Tepesi’nde ayrıca zarif bir Osmanlı çeşmesi bulunur. Genel itibarıyla şehir sakinleri tarafından piknik amaçlı tercih edilen tepede dinlenilip keyifli saatler geçirilebilir. Diğer yandan söz konusu tepede Alaeddin Keykubat I. ve II. Kılıçarslan’ın gömülü olabileceği varsayılır. Daha eskilere uzanan bir diğer olasılık olarak bazı tarihçiler tarafından ünlü Antik Yunan filozofu Platon’un mezarının da burada olabileceği düşünülür.

Alaaddin TepesiAlaaddin TepesiAlaaddin Tepesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:36

  Konya merkezde bulunan harikulade bir yer. Arkadaşlarınızla, ailenizle, sevgilinizle veya yalnız çimlerde veya banklarda oturarak zaman geçirebileceğiniz, doğanın tadını çıkarabileceğiniz harika bir park.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota