Nasrullah Kadı Camii

Nasrullah Kadı Camii

22.02.2021 00:18


Kastamonu’nun merkezinde tüm heybetiyle duran Nasrullah Kadı Camii; meydanı, şadırvanı, köprüsü ve sonradan eklenen medresesiyle de adeta büyük bir külliye görünümündedir. Nasrullah Kadı tarafından, II. Beyazıt döneminde 1506 yılında yaptırılan cami, şadırvanın içerisindeki su havuzları ve köprüsüyle birlikte bakıldığında Kastamonu’nun da en büyük ibadethanesi olmaya adaydır. Cami içerisinde adeta nakşedilen hatlar ve süslemeler yine Kastamonu’nun en ünlü hattatlarından Şevket Efendi tarafından bizzat yazılmıştır. Altı kubbeli bir yapıya sahip formda oluşturulan cami, 1746 yılına gelindiğinde dokuz kubbeye kadar genişletilmiştir. 1752 yılında ise Bedii adlı bir hayırsever şadırvan kısmındaki iki kubbeyi yaptırmıştır. Mimari açıdan böylesine muazzam bir yapı elbette tarihi açıdan da önem kazanmıştır. Milli Mücadele döneminde Kurtuluş Savaşı’na destek sağlamak amacıyla Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy; halkı teşvik etmek için Nasrullah Kadı Camii’nde vaaz vermiştir. Bu arada halk arasında söylene gelen bir efsaneyi de belirtmekte fayda var: Bu şadırvandan bir kez su içen kişi ömründe ya yedi kez Kastamonu’yu ziyaret etmekte ya da Kastamonu’ya yerleşmektedir.
Nasrullah Kadı CamiiNasrullah Kadı CamiiNasrullah Kadı CamiiNasrullah Kadı Camii

Yorumlar

 • furkanakay
  29.08.2022 07:04

  Osmanlı döneminde 1506 yılında Kadı Nasrullah tarafından yapılmıştır. Kastamonu ile özdeşleşen şehrin göbeğinde tarihi bir camidir. Kurtuluş savaşı yıllarında Mehmet Akif Ersoy'un vaazlar vererek bölge halkının nabzını tuttuğu yerdir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler