Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı - GeziBilen

Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı

Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı

Kastamonu’daki Osmanlı eserlerinden biri olarak 1746’da yapımı tamamlanan Münire Medresesi, günümüzde El Sanatları Çarşısı şeklinde hizmet veriyor. Her yıl çevre şehirlerden gelen turistleri ve Kastamonuluları ağırlayan Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’na hem üretim hem satış gerçekleştiriliyor. Ayrıca yine bölgeyle özdeşleşen şifalı bitkiler ve çeşitli ev eşyaları da satın alınabiliyor. Az sayıda yeme-içme noktası da mevcut. Burada uzmanlık alanı tahmin edileceği üzere yöresel lezzetler. Genelde tatlıyla pek aram yok diyenlerin bile hayır diyemediği şerbetliler, leziz hamur işleri çıkıyor karşınıza. Şehrin el sanatları açısından otantik ortamlarından birine ev sahipliği yapan çarşının tarihi dokusu ise bir başka. Kesme taş ağırlıklı olarak inşa edilen yapı, hem yöresel sanatların geleceğe taşınmasına katkı sağlıyor hem de yerel turizme katkı sağlıyor. Tarihi kökenine inildiğinde Münire Medresesi’ni yaptıran kişinin Osmanlı Padişahı I. Mahmud döneminde önemli bir divan görevlisi olan Reisül Küttab Hacı Mustafa Efendi olduğu kaydediliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından uzunca bir süre öğrenci yurdu olarak hizmet veren yapı, 2001'de Valilik nezdinde turizme yönelik bir dönüşüm geçiriyor. Çok sayıda dükkan ve atölye kurulurken, el sanatlarına yönelik destekler sağlanıyor. Bahar aylarıyla birlikte ziyaretçi akınına uğrayan Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı, Kastamonu’nun öne çıkan kültürel değerlerinden.

Münire Medresesi El Sanatları ÇarşısıMünire Medresesi El Sanatları ÇarşısıMünire Medresesi El Sanatları ÇarşısıMünire Medresesi El Sanatları Çarşısı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota