Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi - GeziBilen

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi

Kastamonu’da Türk Ulusal Mimari Akımı öncüsü Vedat Tek’in adıyla hizmet veren geniş kompleks yapısındaki merkez, tarihi şehrin kültürel ve sanatsal etkinlikleri ile dikkat çeken lokasyonları arasında. 2008’de açılışı gerçekleştirilen kültür ve sanat merkezinde Dantel ve Şapka Müzesi, Bebek Evi gibi sahip oldukları koleksiyonların genişliği ile kendi alanlarındaki global örnekler arasında konumlanan birçok bölüm var. Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde çoğu kendi alanında ilk olan söz konusu müze bölümlerine ek olarak şehir sakinlerinin ilgi gösterdiği resim galerisi ile sergi salonu da bulunuyor. Atatürk Sergi Salonu, şehirde öne çıkan resim ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca yapı kapsamında bir de Cumhuriyet Evi mevcut. Burada Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına dair değerli objeler, çeşitli eserler incelenebiliyor. Ünlü mimarın adını yaşatmak amacıyla kurulan Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi, haftanın her günü herhangi bir ücrete tabi olmaksızın ziyaret edilebiliyor. Ziyaret saatleri yaz ve kış olmak üzere iki dönemde sabah 08:00’de başlayıp akşam saatlerine kadar devam ediyor.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat MerkeziMimar Vedat Tek Kültür ve Sanat MerkeziMimar Vedat Tek Kültür ve Sanat MerkeziMimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi

Yorumlar

 • muratball
  20.10.2022 07:19

  Kesinlikle gelinip görülmesi gereken biyer.Cumhuriyet tarihi hakkında birçok bilgi elde edebilirsiniz.Resmen ışık tutuyor.1 gününüzün tamamını burada geçirmenizi tavsiye ediyorum

 • gunessygz
  09.12.2022 06:56

  İçerisinde şapka, bebek, porselen, silah , dantel müzelerinin bulunduğu kültür merkezidir. Kastamonu gezisi yapmak isteyenlerin kesinlikle planına eklenmeleri gereklidir.

 • furkanakay
  29.08.2022 06:53

  Çok hoş bir mimariye sahip. İçerisinde şapka, oyuncak gibi çeşitli temalarda müzeler var. Kapanma saatine yakın gittiğimizden pek vakit geçiremedik. Ayrıca restore edilen yerler de vardı. Onlar da tamamlanınca güzel vakit geçirebilecek bir yer olur.

 • mustafaalii
  13.06.2022 11:31

  Ilgaz ve Küre dağları arasında muhteşem bir şehir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota