Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi - GeziBilen

Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi

Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi

Sultan II. Abdülhamid’in talimatıyla 1882 yılında dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Paşa tarafından medrese olarak inşa ettirildi. Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi, uzun yıllar kaderine terk edip yangın geçirmiş olsa da küllerinden yeniden doğarak bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Aslında medrese mantığında inşa ettirilen ve yıllarca bu amaçla hizmet sunan İnebolu Kent Müzesi, bugüne kadar gelinen zamanda birçok konuda ev sahipliği yapmıştır. 1882 yılında yapımı tamamlanan bina, devamında uzun yıllar boyunca İnebolu Belediyesi Hizmet Binası olarak kullanıldı. 1996 yılında yaşanan yangın sonrasında epey zarar gören bina 1997 yılında tamamen boşaltıldı ve yıllarca metruk halde bırakıldı. 2014 yılına gelindiğinde ise yapılan restorasyon çalışmalarıyla yeniden nefes alıp adeta küllerinden doğan İnebolu Kent Müzesi, şehrin zengin tarihsel ve kültürel birikimini ziyaretçilerine yansıtıyor. İnebolu’yu daha yakından tanımak ve görmek için ziyaretçilerine kapılarını açan müze Pazartesi günleri hariç 08:30-12:30/13:30-17:30 arasında gezilebilir.

Kurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent MüzesiKurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent MüzesiKurtuluşa Giden Yolda İnebolu Kent Müzesi

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  20.07.2022 07:26

  İstiklal Madalyalı tek ilçemiz İnebolu. Kurtuluş savaşı yıllarında (1921) genci yaşlısı kadını ile kahramanca direnen cehpeleri limanları yaşatan yerlerden biri

 • aleynaayenerr
  16.08.2022 07:39

  Kurtuluş Savaşı sürecinin İnebolu'da zorlu koşullara aldırmadan verilen vatan mücadelesi ruhunu yansıtan değerli bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota