Ilgaz Dağı Milli Parkı - GeziBilen

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Kastamonu ile özdeşleşmiş doğa harikalarından biridir; bir bölümü de komşu şehir Çankırı’da uzanan, 1088 hektar alan üzerindeki Ilgaz Dağı Milli Parkı. Karaçam, köknar gibi iğne yapraklı ağaçların ağırlıkta olduğu ormanların arasında piknik, dağcılık, kayak, doğa yürüyüşü gibi birçok aktivite yapılabilir. Fotoğraf çekilebilir, yaban hayatı gözlemciliği gerçekleştirilebilir. Hatta bisiklet bile sürülebilir. Konaklama tesisinin de yer aldığı yeşilin dört bir yanı sardığı milli parkta hayvan varlığı da dikkat çekici düzeyde. Kurt, ayı gibi yırtıcıların yanı sıra kızılgeyiklerin görülebildiği Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda ayrıca çeşitli kuş ve sürüngen türleri de mevcut. Siyah leylek, şahin, kerkenez, guguk, cüce sinekkapan, saksağan ve daha birçok kuşun sesleri arasında yürüyüş yapmak ayrı bir keyif. Ayrıca yılan ve kertenkele türleri de söz konusu. Kastamonu Valiliği tarafından her yıl düzenlenen İstiklal Yolu Yürüyüşü gibi resmi bir etkinliğe de ev sahipliği yapan Karadeniz’in batısındaki oksijen deposu; et, sos ve ekmekle yapılan geleneksel lezzet ‘tirit’ yemeği ile ünlü şehrin doğaya dair değerleri arasında.

Ilgaz Dağı Milli ParkıIlgaz Dağı Milli ParkıIlgaz Dağı Milli ParkıIlgaz Dağı Milli Parkı

Yorumlar

 • aleynaayenerr
  16.08.2022 07:13

  gittiğimizde sezonu olmadığı için az kişi vardı temiz havasında piknik yapmak keyifliydi. içerideki tabelalar arttırılabilir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota