Evkaya Mezarları - GeziBilen

Evkaya Mezarları

Evkaya Mezarları

Dünyanın en ilginç mezarlarından biri olarak kabul edilen Evkaya Mezarları, şehrin tarihi geçmişine kanıt niteliğindedir. Bulunduğu yöreye adını veren Evkaya Mezarları, kayaların içerisine oyularak şekillendirilir. Milattan önce 7’nci yüzyıla tarihlenen mezarlar, açık havadaki sütunlu mimarisiyle dönemin Frig uygarlığı kültüründen etkilenerek yapıldığını gösterir. Mekanı ziyaret edenlerin en çok ilgisini Hayvanlar Hakimi Tanrıça (Potnea Theron) betimlemesi çeker. İnsanlık tarihinin inanışlarına da ışık tutan mezarların ön yüzündeki bu betimleme önemli bir arkeolojik kanıttır. Evkaya Mezarları yapıldığı dönemde aynı zamanda bir açık hava tapınım noktası olarak da kullanılır. Sekiz kaya mezarından oluşan bu mezarlıktaki üç mezar anıtsal niteliği taşır. Ana kayaya oyularak yapılmış bu tarihsel yer, şehrin en eski yapılarından biri olup, yerli ve yabancı turistlerin de en çok ilgisini çeken noktaların başında gelir. Geçmiş dönem insanlarının kutsal olarak kabul ederek ölülerini ebedi istirahate gönderdiği ve dini ayinlerini yaptığı Evkaya Mezarları’nın mistik havası, şehrin binlerce yıllık zengin kültürünün yansıması olarak kabul edilir.

Evkaya MezarlarıEvkaya MezarlarıEvkaya Mezarları

Yorumlar

 • gunessygz
  09.12.2022 06:48

  Kastamonu'da yer alan en eski eser.Antik Paphlagonia dönemine tarihlenen kaya mezarları çok güzel yapılmış görmeye değer bir yer.

 • pelinakgl
  01.07.2022 08:19

  Merkeze çok uzak değil ufak bir yer girişte bilgi veren bir tabela olsa güzel olurdu :)

 • guvenylmz
  03.08.2022 07:23

  Tarihi gözler önüne seren bir yer… Kastamonu’nun en eski kaya mezarı olan bu yapı bloğu zeminden 8m. Yükseklikte oyulmuştur.

 • muratball
  20.10.2022 07:16

  Paflagonyalılara Sesleniyorum Nasıl Oydunuz Kayaları... ( çok güzel bir yapı) 😁

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota