Selçuklu Sarayı

Selçuklu Sarayı

Selçuklu Sarayı

Kuzey ve doğudan gelen göç yolları üzerinden oluşu, Türkiye’nin Ermenistan sınırına komşu şehri Kars’ı, çok eski çağlardan itibaren öne çıkan iskan noktalarından biri haline getirdi. Aynı zamanda askeri ve stratejik açıdan önemli bir bölgede konumlanan şehirde, 1064’te Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakimiyeti ile başlayan dönem ile birlikte çok sayıda yapının inşası gerçekleştirildi. Bu kapsamda Ebu’l Menuçehr Bey tarafından yaptırıldığı sanılan Selçuklu Sarayı, asırlar sonra bile tüm ihtişamıyla ayakta. Kayalık bir alana kurulan dikdörtgen plana sahip sarayla ilgili yapım tarihi net olarak bilinmiyor. Ancak Kars’taki Selçuklulara özgü imar çalışmaları arasında kendine has yere sahip olduğu net. Duvarları ile ahenk içerisindeki portal kapısı görsel açıdan değer taşıyor; döneminin en güzel taş işçiliklerinden birine sahip olan kapıdaki yıldız şeklindeki motifler dikkat çekiyor. Kapıdan girildikten sonra ise gelenleri çeşitli yapısal kalıntılar karşılıyor. Kısmen zarar görmüş durumdaki Selçuklu Sarayı’nın ilk katı ahşaptan yapıldığı için tamamen yıkılırken L şeklindeki zemin ve kışları ambar olarak kullanıldığı kaydedilen bodrum kat kısımları, zamanla yarışını sürdürüyor. Çok iyi halde günümüze ulaşmış hayranlık verici süslemeleri incelenebilen salonu, küçük odaları ve şadırvanı ile Selçuklu Sarayı, bölgenin en çok ziyaretçi çeken kültürel noktalarından biridir.

Selçuklu SarayıSelçuklu SarayıSelçuklu SarayıSelçuklu Sarayı

Yorumlar

 • sudekilic
  19.07.2022 07:50

  1064 yılında Selçukluların Anı’yı fethinden sonra Ebul Menucehr Bey tarafından şehirde başlayan imar sırasında yapıldığı tahmin ediliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler