Sağlık Müdürlüğü Binası

Sağlık Müdürlüğü Binası

Sağlık Müdürlüğü Binası

Rus mimari örneklerinden bir başkası olarak dikkat çeken Sağlık Müdürlüğü Binası, Baltık mimariden ziyade cephesindeki sütunlar ile ayrışıyor. Yapım yılı 1907 olarak kayıtlara geçen ve Rusların yaptırdığı eser, üç katlı inşa edilen nadir yapılar arasında bulunuyor. Mimarisinde giriş cephesi doğu kısmına kurgulanan Sağlık Müdürlüğü Binası’nda yalancı sütunlar ve kartuş süslemeler öne çıkıyor. Genellikle iki katlı binalarla öne çıkan Baltık mimarisinde Sağlık Müdürlüğü Binası üç katlı oluşuyla öne çıkıyor. Bina cumhuriyetin ilanından sonra Kars Devlet Hastanesi olarak kullanılmış... Burada yüzlerce hastaya şifa dağıtan yapı, 1980 yılında restore edildikten sonra Sağlık Müdürlüğü Binası olarak kullanılmaya başlandı. Yapı renkli dış cephesiyle dikkat çekiyor. Alışılmışın dışında gri ve kırmızı süslemeleriyle dikkat çeken Sağlık Müdürlüğü Binası, hala aktif olarak kullanımdadır.

Sağlık Müdürlüğü BinasıSağlık Müdürlüğü BinasıSağlık Müdürlüğü BinasıSağlık Müdürlüğü Binası

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  10.11.2022 10:35

  1907 yılında Baltik mimarı tarzında yapılan bina 3 katlı olup, doğuya bakan giriş cephesideki yalancı sütunlar ve kartuş süslemeler dikkat çekicidir. Cumhuriyetin ilanından sonra hastahane binası olarak da kullanılan taşınmaz tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler