Micingirt Kümbeti Kalesi

Micingirt Kümbeti Kalesi

Micingirt Kümbeti Kalesi

Kars için doğunun incisi tanımı çok doğru… Geniş bir kesim için benzersiz bir kültürel mozaik anlamı taşıyan şehir, tarih boyunca önemini korudu. Şehrin Orta Çağ’da önemli ticaret yolları üzerinde yer alması, bölgede konuşlandırılacak askeri gücün dinamik oluşunu asırlar boyunca öncelikli maddeler haline getirdi. Bu doğrultuda bin yılı aşkın süre önce inşa edilen Micingirt Kümbeti Kalesi, sarp bir kayalık üzerinde konumlanıyor ve ilk yapılış tarihi de tahminlere göre Roma hakimiyetine kadar uzanıyor. Zamanla Bizans hakimiyetine giren Kars’ta, Selçuklu ardından da Saltuklu Beyliği yönetimi yaşanır. Saltuklu Beyi Sultan Mansur Ergin’in kaleyi güçlendirdiği, onardığı kayıtlarda geçer. Aktif olarak kullanımı kapsamında son olarak Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına katılan Kars ve çevresi ile birlikte Micingirt Kümbeti Kalesi bir kez daha el değiştirir. 17’nci yüzyıl gezginlerinden Evliya Çelebi, Seyahatnâme adlı eserinde Micingirt Kümbeti Kalesi’nden bahseder. Kale içerisinde yaklaşık 200 hanenin yer aldığını ve 150 askerin konuşlanmış olduğunu ifade eder. Günümüze tahrip olmuş şekildeki surları kalan tarihi kale, Saltuklu döneminde yapılan kümbetle aynı adı alır ve sonraki yüzyıllar da Micingirt Kümbeti Kalesi şeklinde anılmaya devam edilir.

Micingirt Kümbeti KalesiMicingirt Kümbeti KalesiMicingirt Kümbeti KalesiMicingirt Kümbeti Kalesi

Yorumlar

 • muratball
  20.10.2022 07:22

  Bu kaleye bakınca "acaba Kars'ta milli kültürün ve tarihin korunması için çaba gösteren bir vekil, memur veya yetkili var mı diye sorguluyor insan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler