Ebu'l Hasan Harakani Camii

Ebu'l Hasan Harakani Camii

22.02.2021 00:18


Türklerin Anadolu’ya girmek için şehit verdikleri ilk alimlerden Ebu'l Hasan Harakani Hazretleri için Sultan Alparslan tarafından yaptırılan külliyenin sonradan eklenen camisidir. Selçuklu Devleti’nde hem asker hem de din adamı olup, devletinin Anadolu topraklarını alması için uğraş verenlere Alperen denir. 963 yılında İran’ın Horasan bölgesinde dünyaya gelen Ebu'l Hasan Harakani de Selçuklu Devleti’nin en gözde Alperenlerindendir… Anadolu’yu Türk toprakları haline getirmek isteyen Selçukluların Kars’tan başlamak istemesiyle buraya gelip Bizanslılarla savaşarak şehit olmuştur. Harakani’nin 1033 yılında şehit olmasından tam 40 yıl sonra Kars’ı alan Sultan Alparslan, ilk olarak onun mezarının bulunduğu yere bir külliye yaptırır. Yalnız ve sade bir türbeden oluşan külliye yüzlerce yıllık zamanda yorulur ve yıpranır. Tarih sayfaları 1579 yılını gösterdiğinde dönemin Osmanlı Padişahı III. Murad tarafından görevlendirilen Sadrazam Lala Mustafa Paşa, Kars şehrinde mimari düzenlemeye gider. Bu düzenleme sırasında türbeyi onartan Paşa, kabrin bulunduğu yeri genişleterek buraya bir de cami yaptırır. Zaman içerisinde pek çok kez bakım ve onarım çalışmasına maruz kalmış Ebu'l Hasan Harakani Camii son olarak Harakani Vakfı tarafından 1996 yılında aslına sadık kalınarak restore edilir ve bugünkü halini alır.

Ebu'l Hasan Harakani CamiiEbu'l Hasan Harakani CamiiEbu'l Hasan Harakani CamiiEbu'l Hasan Harakani Camii

Yorumlar

 • muratball
  20.10.2022 07:24

  İstanbul'un hızlı gelişen bu bölgesindeki cami ihtiyacını karşılamak amacıyla hayırsever vatandaşlarımız tarafından yapılan bu camimiz bölgenin ihtiyacını karşılamaya aday durumdadır..

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler