Ani Surları

Ani Surları

Ani Surları

Kars’ın güneydoğusunda Ocaklı Köyü sınırları içerisinde konumlanan tarihi Ani, günümüzde turistik değere sahip bir ören yeri... Orta Çağ’da İpek Yolu adı verilen ticaret yolu üzerinde konumlanan ve Kafkaslardan Anadolu coğrafyasına geçiş rotası üzerinde kilit rol üstlenen Ani’nin günümüzde ziyaret edilebilen surları ise şehircilik tarihi kapsamında önem taşır. 964’te ilk sistemi tamamlanan ve savunma amaçlı bir yapı olan Ani Surları, üçgene yakın planı ile öne çıkar. Aslanlı Kapı, Kars Kapısı, Sarnıçlı Kapı gibi isimler verilmiş yedi adet girişe sahip olan surların arazi koşulları ve savunma stratejileri baz alınarak inşa edildiği belirtilebilir. Doğal koruma sağlayan sarp kayalıkların olduğu noktada nispeten daha basit şekilde inşa edilen surlar, saldırıların gelme olasılığının daha yüksek olduğu Yavşan ve Cirit’e bakan kısımlarda daha kuvvetli yapıda inşa edilmiş. Bazı cephelerinde derin hendekler de unutulmamış. Uzun süreli savunmayı destekleme amaçlı olarak erzak deposu fonksiyonuyla da kullanılan çok sayıda kulenin yer aldığı surların duvarlarında çeşitli motifler, süsleme ve kabartmalar dikkat çeker. Ağırlıklı olarak aslan, haç ve yılan şekillerinin görülebildiği surlarda Selçuklu çini süslemeleri de bulunur. Yüksekliği 8 metreyi bulan surlar ve 20 metreye yakın kuleleri ile Ani Surları, özellikle 12’nci yüzyıldaki Moğol istilası sırasında zarar görmesine karşın asırlar sonra bile görsel zarafetini koruyor. Şehir merkezine yaklaşık bir saat mesafedeki Ani Surları, özellikle sanat tarihi ve kültür turizmi meraklılarını bekliyor.

Ani SurlarıAni SurlarıAni SurlarıAni Surları

Yorumlar

 • sudekilic
  19.07.2022 08:05

  Antik Çağlardan günümüzde gelen taş işçiliği yapısal özellikleri ile Muhteşem ören yeri. İpek yolunun zenginliğinş yaşamış zamanın ihtişamlı şehri.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler