Yamanlar Dağı

Yamanlar Dağı

Yamanlar Dağı

Türkiye’nin Ege denizi kıyısındaki en büyük şehri İzmir’de doğa ile iç içe destinasyonlardan biridir Yamanlar Dağı. Doğa yürüyüşü severler için İzmir’deki kolay ulaşıma sahip lokasyonların başında geliyor. Şehrin merkezi ile körfezinden Karşıyaka ilçesine uzanan ve en yüksek noktası bin 76 metre olan hakim konuma sahip bir coğrafi yükselti şeklinde tanımlanabilir. Volkanik kaya kütlelerinden oluşmuş... Bahar aylarında açan çiçekler ve yemyeşil ağaçları, göl sularıyla ilgi çekiyor. Zirvesine yakın mesafedeki Karagöl başta olmak üzere ziyaretçilere görsel şölen yaşatan çok sayıda güzelliğe sahip. Karagöl, ilginç bir krater gölü, çok geniş alanda uzanmıyor ancak gerek rengi gerekse etrafındaki doğal ortam ile dikkat çekiyor. Kuş sesleri ve etrafındaki çarpıcı ağaç varlığı öne çıkanlar arasında. Meze meraklıları için İzmir’le özdeşleşmiş otlar da burada çokça mevcut. Çevrede yaban atları da görülebiliyor. Yine dağın zirvesine yakın konumda bazı turistik yerler mevcut. Ahşap evlerde konaklamak keyifli olabilir. Ek olarak ilginç bir de anıt yer alıyor Yamanlar Dağı’nda… Eteklerinde ise küçükbaş hayvancılık gibi konuma uygun geçim faaliyetlerine sahip halkıyla Yamanlar Köyü bulunuyor. Son olarak mitolojik efsanelere de konu olmuştur.

Yamanlar DağıYamanlar DağıYamanlar Dağı

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  07.07.2022 12:59

  Orman ve dağ havası müthiş Piknik alanları ve tatlı su mevcut. Karşıyaka ayaklarınızın altında Harika bir manzarası var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler