Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi - GeziBilen

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Küçük ellerde muzaffer bir edayla çarpıştırılan yeşil askerler, yastıklarda yürütülen minik hayvan figürleri, ileri-geri sürülen taşlarıyla zeka oyunları derken sayısız örnekteki oyuncaklar, az sayıda olmakla birlikte müzelere de konuk oluyor. İlk oyuncağın milattan önce 2500’lere, yani bundan 4 bin 500 yıl öncesine kadar uzandığı kaydediliyor. Kökeni bu kadar eski çok az şey var. Oyuncak, aynı zamanda bir kültürel simge, gençliğe uzanan yolculuğunda çocukların hayal dünyası, eğlencesi. Bu geniş kapsama sahip eğlenceli dünya, İzmir’deki Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde sayısız örnek eşliğinde sergileniyor. Müzenin esasını ise seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın dünyanın birçok ülkesinden derlediği oyuncaklar oluşturuyor. 1800’lü yıllara değin uzanan oyuncakların görülebildiği müze kapsamında giriş katta sergileme alanları mevcut, ilk kat ise daha çok etkinliklere sahne oluyor. Koleksiyon keşfedilmeyi bekliyor. Neler yok ki? Bebek evler, peluşlar, gerçek saçlı porselen bebekler, çizgi filmlerin meşhur kahramanları, masal kahramanları ve daha fazlası… Antika oyuncakların yanı sıra farklı konseptlerde figürlerin de sergilemesi gerçekleşiyor. Müzedeki etkinlikler ise genellikle yaş gruplarına göre düzenleniyor. Program ve detaylı bilgi için müze web sitesi incelenebilir. Pazar ve Pazartesi günleri kapalı olan müzeye girişler 09.00-17.00 saatleri arasında yapılıyor.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak MüzesiÜmran Baradan Oyun ve Oyuncak MüzesiÜmran Baradan Oyun ve Oyuncak MüzesiÜmran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota