Kestane Pazarı Camii - GeziBilen

Kestane Pazarı Camii

Kestane Pazarı Camii

İzmir’de bulunan Kestane Pazarı Camii, şehrin siluetini derinden etkileyen sofistike bir eser olarak kabul edilir. Anafartalar Caddesi’nde iş hayatının son derece yoğun olduğu çok sayıda dükkan arasında yükselen caminin yapım tarihi net olarak belli olmasa da bulunduğu noktada daha önceden Ahmet Ağa Camii’nin yer aldığı bilinir. Bu yönüyle Kestane Pazarı Camii’nin, 1800’lü yıllarda yaptırılmış ihtimali yüksektir. İzmir’in tarihi camileri arasında kendine özgü bir yere sahip olan Kestane Pazarı Camii, mimari detayları ile birçok camiden ayrılır. İki katlı, kare planlı olan yapının üzeri kubbe ile örtülüdür. Alt katta dükkanlar ve depoların bulunur. Son cemaat yeri ise tek minareli cami ile avlu arasında bir geçiş vazifesi üstlenir. Cami, dış tasarımında büyük pencereleri ve taş işçiliği ile öne çıkıyor. İçerisinde zarif süslemeleri ile dikkat çeken güzel bir mihraba ev sahipliği yapıyor. Ayrıca son cemaat yerindeki panolar da mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Kestane Pazarı CamiiKestane Pazarı CamiiKestane Pazarı CamiiKestane Pazarı Camii

Yorumlar

 • sudekilic
  06.10.2022 07:00

  Kemeraltı Çarşısı'nı bir tam daire şeklinde turlayan caddenin üzerinde 5 tane önemli, tarihi cami var. Bunların bir tanesi de Kestanepazarı Camii. İzmirli her orta yaşlının anılarında, bu caminin bir şekilde yer aldığını düşünüyorum.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota