İzmir Teleferik - GeziBilen

İzmir Teleferik

İzmir Teleferik

Teleferik sadece Balçova ilçesinin değil, aynı zamanda tüm İzmir’in sembol yerlerinden birisi olarak dikkat çeker. Balçova, şehrin en hareketli ve en metropol ilçeleri arasında yer aldığı için teleferiğe binenleri epey ışıltılı ve yoğun bir manzara bekler. Burası aynı zamanda sahile de yakın olduğu için manzara bambaşka bir boyut kazanır. Otellerin, su parklarının, eğlence ve alışveriş merkezlerinin doldurduğu Balçova Teleferik, 1974 senesinde kuruldu. Ne yazık ki İzmir halkı tarafından çok uzun seneler boyunca kullanılsa da işlevini zamanla yitirdi. Makine Mühendisleri Odası’nın İzmir Şubesi’nin 2007 yılında teleferiği kullanmanın belli riskler doğurabileceğini açıklaması üzerine teleferik, 2008 senesinde faaliyetlerini durdurdu ve bakım sürecine dahil oldu. Beş ay sonra açılması planlasa da, AB standartları ile örtüşmediği için onarım süreci en baştan gerçekleşti. AB standartlarına uyulması adına tam yedi sene boyunca kapalı kalan teleferik, 2015 senesinde kapılarını yeniden açtı. Şu anda faaliyetlerine devam eden teleferiğe bindiğinizde sizi burada birbirinden güzel tesisler bekler. Yeme-içme ve eğlence mekanlarının tamamı nefis bir manzara sunar. Her turda tek bir kabine en fazla sekiz kişi kabul edilir. Saatte bin 200 yolcu taşıma kapasitesi olan Balçova Teleferik için zaman zaman çok uzun kuyruklar oluşur. Teleferiğin hat boyu 810 metredir. Yerden yüksekliği ise 316 metre olarak ölçülür. Teleferik, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne de son derece yakın bir konumda yer alır. Halatları güçlendirilen ve tam anlamıyla bir sosyal tesis haline gelen teleferik, sadece iki sene içinde 850 bin civarında yolu taşımayı başarmıştır.

İzmir Teleferikİzmir Teleferikİzmir Teleferik

Yorumlar

 • unaloykuus
  09.12.2022 12:36

  Uygun fiyata izmir manzarası için efsane yer.

 • yasinxerylmz
  18.07.2022 10:31

  İzmir'in kalbinde, fiyatı makul, bol oksijenli, manzarası paha biçilmez bir yer. Fotoğraf çekmek için güzel manzaralara sahip.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota