İsmet İnönü Müzesi

İsmet İnönü Müzesi

22.02.2021 00:18


İsmet İnönü hiç şüphesiz ki kurtuluş mücadelesinde çok özel bir isimdir. Bilhassa İzmir’in bağımsızlığına kavuşması sürecinde burada çok etkin bir rol oynar. İsmet İnönü’nün doğduğu ve uzun yıllar boyunca yaşadığı ev, İzmir’in Konak ilçesinde yer alır. Tarihi bir mahalle içinde konuşlanan bu ev, bugün bir müze olarak değerlendirilir. İsmet İnönü Anı Evi ve Müzesi olarak da bilinen bölgenin yapımından Konak Belediyesi öncü olur. Malatyalı olan babası Reşit Bey, ilk çocuklarının doğumu sonrası Çatalca’dan İzmir’e taşınır. İsmet İnönü, 1884 senesinde dayısının kiralamış olduğu bu evde dünyaya gelir. Şu anda Türkyılmaz Mahallesi olarak geçen yer, o dönem ‘Mekke Yokuşu’ olarak bilinir. Kendisi, askeri tahsili devam ederken her tatilde buraya geri döner. Doğrudan denize bakan bir konuma sahip olan ev, oldukça mütevazi bir yapıdadır. İsmet İnönü bu ev için, “Benim adıma dünyanın en şahane köşkü” ifadesini kullanır. İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde o zamanın İzmir Belediye Başkanı olan Behçet Uz, bu evi satın alır. Belediye 1950’lerden sonra evi elden çıkarmak ister. Bunun üzerine İsmet İnönü’nün aile dostu olan Şerif Remzi Reyent evi belediyeden satın alır. Bir süre sonra ise Ayla Ökmen’e hediye olarak sunar. Ayla Ökmen İsmet İnönü’nün çocukluk ve gençlik yıllarına tanıklık eden bu özel evi İnönü Vakfı’na bağışlar. Toplamda 112 metrekarelik ev, uzun süren bir restorasyon sonrası ziyarete açılır. Restorasyon sonrası 1999 senesinde açılan ev için 2013 senesinde İnönü Vakfı ve Konak Belediyesi bir ortak kullanım anlaşması yapar. Yapıyla alakalı son onarım 2018 yılında gerçekleşti ve bu süreçte kütüphane bölümü eklendi. Hafta sonları dışında her gün saat 09.00 ve 17.30 saatleri arasında İsmet İnönü Anı Evi ve Müzesi’ni ziyaret etmek mümkündür.
İsmet İnönü Müzesiİsmet İnönü Müzesiİsmet İnönü Müzesiİsmet İnönü Müzesi

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  31.08.2022 06:41

  İsmet İnönü'nün doğduğu ve daha sonra askeri okuldayken yaz tatillerini geçirdiği ev. Nasıl biri olduğunu daha yakından anlamanızı sağlayacak bir müze.

 • melisacubuk
  25.07.2022 07:47

  İsmet Paşa nın doğduğu ev su an müze olarak kullanılmakta. İsmet paşa ve eşinin eşyalarının bulunduğu o tarihi yaşaya bileceğiniz eşşiz bir duygu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler