Eski Smyrna

Eski Smyrna

22.02.2021 00:18


İzmir’in binlerce yıl öncesine uzanan tarihine tanıklık etmiş eski bir yerleşim yeridir Eski Smyrna. Üstelik yakın yaşlara sahip diğer birçok yerleşim bölgesine göre çok iyi durumda günümüze ulaştığı için onlarca asrın neden olduğu yorgunluğu çok az hissettiği de dikkatlerden kaçmaz. 2700 yıldan fazla bir süre önce kurulan ilk yerleşimin 400 yıl sonrasında farklı bir yere taşınması üzerine ilk olarak yerleşilen yere Eski Smyrna adı verilmiştir. İzmir’in merkezinin kuzeyindeki Bayraklı ilçesinde bulunan bu tarihi yerleşim yeri, birçok antik kalıntıyı da beraberinde barındırır. Bunlar arasında en önemlisi ise batı uygarlığına dair tarihteki ilk çeşme olduğuna inanılan yapı da oldukça rağbet görür. Dikdörtgen planlı çeşme, özel kanalları ve su toplama ile boşaltım için açılmış özel hazneleri ile şaşırtır. Koridor halinde ve yüksekçe bir konumda şehri adeta selamlar. Dahası, bu çeşme ilk yapıldığı andan itibaren yani yaklaşık 2700 senedir akmaya devam eder. Büyük İskender’in milattan önce 334’te başlayan Anadolu fetihlerinde ele geçirdiği yerlerden biri olan Smyrna, daha sonra taşınmıştır ancak daha öncelere bakılırsa Eski Smyrna’nın milattan önce 280’lerde Seleukoslar tarafından ele geçirilmiş olduğu görülür. Daha sonraki yüzyıllarda ise Bergama Krallığı ve sonrasında Roma hakimiyetinin baş gösterdiği yerleşkede 2’nci yüzyılda iskan faaliyetleri de artmış ve burası oldukça görkemli bir hal almıştır. Bizans hakimiyeti, 7 ve 8’inci yüzyıllardaki Arap akınları, son olarak Türk hakimiyeti derken deyim yerindeyse tarihe tanıklık etmiş olan Eski Smyrna, mistik, zarif ve vakur duruşu ile dikkat çeker. Yunanca ifadelerin yer aldığı bir bulmacanın da keşfedildiği Eski Smyrna’da görkemli kalıntılar ve bölgeye hakim manzara ziyaretçileri adeta büyüler.
Eski Smyrna Eski Smyrna Eski Smyrna Eski Smyrna

Yorumlar

 • batuhanzcn
  23.05.2024 12:34

  Burası daha ne kadar kapalı kalmaya devam edecek ? 2 mahalle yukarı da ama gidemiyorum…

 • gunerican
  31.05.2023 13:05

  Binlerce yıla uzanan tarihi ile Smyrna antik kenti iedal kent örneğidir

 • aslidemirr
  21.09.2022 10:46

  İzmir tarihin yaşandığı yer tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız İzmir'e geldiyseniz gezin derim.

 • p6cabslL
  14.11.2022 00:01

  Пришли в воскресенье, ноябрь 2022, все звкрыто, ничего не понятно...

 • mervebakknn
  27.07.2022 07:44

  Kenti çevreleyen suru çok odalı banyolu evleri kutsal yapısı kamu hizmeti veren çeşmesi ve geometrik dokulu kent planı ile Smyrna Batı Anadolunun ideal kent örneğidir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler