Arkas Sanat Merkezi

Arkas Sanat Merkezi

22.02.2021 00:18


İzmir’de yer alan Arkas Sanat Merkezi, daha önce Fransa Konsolosluk binası olarak kullanılıyordu. Yapı 1835 senesinde inşa edildi. Yapım süreci oldukça uzun süren mekan Mecidiye Caddesi’ne konuşlanıyor. 1852 senesinde ortaya çıkan deprem neticesinde bina çok ciddi bir zarar gördü. Bina onarılsa da ardından gelen ikinci deprem ve yangınla beraber tekrar büyük bir hasara uğradı. Fransız mimar Pontremoli bunun üzerine hemen yeni bir bina inşa etti. Yapılan yeni bina 1906 senesinde kullanıma hazır hale geldi. 1922 senesindeki büyük İzmir yangını neticesinde Kordon bölgesindeki çok sayıda bina önemli ölçüde yok olurken, burası kurtulmayı başardı. Binanın restorasyonu Saat Kulesi’nin de mimari olan R. Pere tarafından gerçekleştirildi. Bina 1983 senesine dek Fransa Başkonsolosluğu olarak hizmet vermeyi sürdürdü. O dönemden sonra da Fahri Başkonsolosluk merkezi olarak belirlendi. 130 yıllık bu özel ve tarihi binayı 2010 senesinde Arkas Holding kiraladı. Holding binayı şu anda yirmi yıllığına kiralamış durumda. Önemli bir mimarlık firmasının öncülüğünde detaylı bir restorasyon süreci başlatıldı. Nihayetinde tarihi binanın sahile bakan kısmı modern ve altyapısı sağlam bir kültür sanat merkezine dönüştürüldü. Zorlu restorasyon süreci yaklaşık olarak sekiz ay boyunca sürdü. 2011 senesinin kasım ayı içinde ziyarete açılmaya başlanan Arkas Sanat Merkezi, pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Sadece İzmir’in değil aynı zamanda tüm Türkiye’nin hem içerik hem de mekansal bakımdan en özel kültür merkezlerinden biri olmayı kısa sürede başaran mekanda, Arkas Koleksiyonu ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Şu anda Arkas Sanat Merkezi’nin dokuz ayrı sergi odası ve bir adet atölyesi bulunuyor. Merkez, uluslararası ressamların pek çok eserini bünyesinde barındırıyor.
Arkas Sanat MerkeziArkas Sanat MerkeziArkas Sanat MerkeziArkas Sanat Merkezi

Yorumlar

 • sudekilic
  06.10.2022 07:59

  İzmire yolunuz düştüyse ve Alsancak yakınlarındaysanız kesinlikle uğrayacağınız yerlerden birisi olmalı diye düşünüyorum. Deniz tarafından yürürseniz sağ tarafınızda bu muhteşem sanat merkezini göreceksiniz

 • yasinxerylmz
  18.07.2022 10:39

  İzmir'de sanat sergilerini yürüten merkezlerden birisi. Deniz kenarında hepsi görülmeye değer muhteşem tabloların bulunduğu 2 katlı bir bina.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler