Alsancak Kordonboyu - GeziBilen

Alsancak Kordonboyu

Alsancak Kordonboyu

İzmir’de özellikle de gençliğin o tüm enerjisini damarlarınıza kadar hissedebileceğiniz tek yer Alsancak Kordonboyu’dur. Burası yıllar boyunca filmlere ve aşk şarkılarına konu olmuş çok özel ve yoğun bir bölgedir. Halk arasına genelde Kordon olarak geçen bu bölge, sahile paralel olarak uzanır. Bu anlamda İzmir’in en işlek ve en popüler caddesi olarak kabul görür. Tam olarak Pasaport yakınlarında bulunan Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan Kordon, İzmir Limanı’na dek devam eder. 1997 senesinde o dönemin belediye başkanı olan Burhan Özfatura, alt şeritli karayolu nedeniyle denizin ciddi bir bölümünü doldurdu. 1999 senesinde bölge sit alanı olarak ilan edildiği için mahkeme kararıyla dolgu işlemi durduruldu. Ahmet Piriştina döneminde ise bu alana kıyı dolgusu yapıldı ve yeşil alan düzenlemesi gerçekleştirildi. Yenilenen Kordon 2000 senesinde halkla buluşturuldu. Doldurulmuş bu büyük alana aynı zamanda Gündoğdu Meydanı ve Alsancak Vapur İskelesi yapıldı. Bu yenilenmiş haliyle Alsancak Kordonboyu bir anda şehrin en popüler noktasında dönüştü. Alsancak romantik günbatımı, tarihi mekanları, kafe, bar ve balık restoranları ile her daim cıvıl cıvıldır. Kordonboyu içinde büyük bir koşu ve bisiklet yolu vardır. Alsancak Limanı’nın olduğu nokta sizi doğrudan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne çıkarır. Burası aynı zamanda gece hayatının da kalbi olarak bilinir. Cumhuriyet Meydanı’na doğru yol aldığınızda karşınıza pek çok sinagog ve rum evi çıkacaktır. Kordon’un son bölümünü oluşturan Alsancak Garı’nın temelleri 1857’den bu yana hizmet verir. Alsancak Kordonboyu’na İzmir’in tam olarak merkezinde yer aldığı için hemen her noktadan buraya ulaşmak mümkündür. Yeni eklenen tramvayla beraber Kordon’a ulaşım opsiyonları iyice artmış durumdadır. Dilerseniz İZBAN ile Alsancak durağında inip sahile doğru yürüyebilirsiniz. Dilerseniz de Fahrettin Altay’a kadar uzanan tramvay hattını değerlendirip kendinizi doğrudan buraya atabilirsiniz.

Alsancak KordonboyuAlsancak KordonboyuAlsancak Kordonboyu

Yorumlar

 • vlknckcc
  02.12.2022 08:06

  Bisiklet ve yürüyüş yolları da olan İzmirin en güzel sahil kenarı mesire alanlarından. Çimlerin üzerinde, bazen müzik eşliğinde insanları dinlenirken görmek ayrıca mutlu etti beni.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota