Alsancak Katolik Kilisesi - GeziBilen

Alsancak Katolik Kilisesi

Alsancak Katolik Kilisesi

Alsancak Katolik Kilisesi, vapur iskelesinin hemen karşı sokağında yer alır. Bir İtalyan kilisesi olan Alsancak Katolik Kilisesi’nin orijinal adı San Rosario Kilisesi’dir. Kilise herkesin ziyaretine açık durumdadır. Bu konuda belli inanç gruplarına karşı herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Kilisede tahmin edileceği üzere ayinler pazar günleri gerçekleşir. Ayin günlerinde gelenlere bisküvi ikram edilir. Alsancak Katolik Kilisesi ya da daha yaygın olarak kullanılan ismiyle San Rosario Kilisesi, İzmir’de sayıları oldukça azalmış olan Latin kökenli ya da İtalyan kökenli Levantenlerin ağırlıklı olarak gittiği bir yapıdır. Yapının 1903 senesinde inşa edildiği bilinir ve bugün itibari ile polis korumasındadır. Şehrin merkezinde, 1481 numaralı sokağın içinde yer alan bu özel mekan, ulaşım açısından önemli bir avantaja sahiptir. Bilindiği üzere kilisenin inşa edildiği dönemlerde Alsancak’ta Levantenler yoğun olarak yaşamaktaydı. O yıllarda kalabalık nüfustan dolayı oldukça aktif ve popüler bir konuma sahipti. Kilise bugün pek çok ayine, vaftiz törenine ve nikaha ev sahipliği yapar. Kilisenin arsası 1857 senesinde Michelle Braggiotti isimli bir İtalyan’dan satın alınır. İlk etapta inşa edilen kilise çok yetersiz ve küçük kalır. Cemaatin de katkıları ile kilise mimar Luigi Rosetti tarafından büyütülür. 1903 senesinde açılışı yapılan yeni kilisenin adı Madonna del San Rosario Kilisesi olarak konulur. O dönemde kilise tam 65 bin franka mal edilir. Açılıştan bir sene sonra cemaat nüfusu bin civarındadır; ancak 1922 senesine gelindiğinde rakam üç bin kişiye kadar çıkar. O dönem İzmir yangınında zarar gören kiliselerden yeni kişilerin buraya katılması sayının yükselmesini sağlar. Kilisenin mimari özellikleri daha çok neoklasik üsluba yakındır. Madonna del Rosario’nun resmi kilisedeki en çarpıcı yapı olarak dikkat çeker.

Alsancak Katolik KilisesiAlsancak Katolik KilisesiAlsancak Katolik Kilisesi

Yorumlar

 • sudekilic
  06.10.2022 07:19

  Izmirdeki bir çok klasik müzik konserine katıldım ama en güzeli buydu. Kilisenin akustiğinden tutun da dinlemeye gelen insanların şıklığı..

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota