Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi

Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi

22.02.2021 00:18


Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi, temel olarak iki ana bölümden meydana gelir. Bunlar arşiv ve müze olarak sıralanabilir. Özellikle de yerli ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi, tam olarak İzmir’in Konak ilçesine bağlı Çankaya semtinde yer alır. Adından da anlaşılacağı üzere kent arşivinde İzmir’in özellikle de yakın tarihine dair pek çok doküman, yazılı, görsel ve işitsel materyal sergilenir. Burası aynı zamanda bir tür belge deposu olarak düşünülebilir. Arşivde pek çok kişinin ya da kurumun müthiş emekleri vardır. Pek çok öğrenci, araştırmacı, yazar, gazeteci, akademisyen ya da sanatçı Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi’nden faydalanır. Arşiv binasında her şey konularına uygun olarak tasnif edilmiş durumdadır. Burası aynı zamanda yeni teknolojilere de hızla adapte olmuş bir merkez olarak öne çıkar. Haftanın belli günlerinde görsel sunumlarla çok renkli etkinlikler ve bilgilendirici sunumlar gerçekleştirilir. İzmir kendi tarihi içinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapar. Bu kültürel mirası yansıtan binlerce belge, burada arşivlenir. Arşivin belli bölümleri doğal olarak ziyarete uygun değildir. Bu özel belgeler büyük bir özenle korunur ve özel izinler dışında buralara ulaşılamaz. Bir bakıma şehrin kara kutusu olarak görülen Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi’nin olduğu mekân, aynı zamanda eski bir itfaiye binasıdır. Bu durum mekanın estetiğine apayrı bir boyut katar. İtfaiye binasının 1932 senesinde inşa edildiği bilinir. Arşiv salonunda 24 bilgisayarlı çalışma masaları bulunur ve bunlar herkesin kullanımına açıktır. Bunlar veri tabanına entegre şekilde yerleştirilir. Burada arşivlenen her türlü belgeye kolay bir şekilde ulaşır. Bir de görevlilerin çeşitli proje hazırlıklarını sürdürdükleri ayrı bölüm bulunur.
Ahmet Piriştina Kent Arşivi MüzesiAhmet Piriştina Kent Arşivi MüzesiAhmet Piriştina Kent Arşivi MüzesiAhmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  10.10.2022 06:24

  Türkiye’de bir ilk olan ve açıldığı günden itibaren büyük ilgi gören kurum, aynı zamanda da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir arşiv görevi görmektedir. Bina bir anlamda, hem resmi bir kurum hem de kamusal hizmet veren dışa dönük bir kentsel kültür unsuru olarak varlık göstermektedir.

 • gunerican
  31.05.2023 14:36

  Türkiyede bir ilk çok ilgi görüyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler