Abacıoğlu Hanı - GeziBilen

Abacıoğlu Hanı

Abacıoğlu Hanı

İzmir’in tarihi hanlarından biri olarak kabul edilen Abacıoğlu Han, bugün turizme kazandırılmış bir mekan olarak öne çıkar. Abacıoğlu Hanı, 18’inci yüzyılın içinde Hacı Mustafa Ağa tarafından inşa edilir. Hanın onarım işlemleri 2007 senesinde Konak Belediyesi tarafından gerçekleşir. ‘Tarihe Saygı ve Yerel Koruma Ödülleri’ne de aynı sene layık görülür. Diğer yandan da 2011 yılında Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülü'nün de sahibi olur. Bu ödüller hanın popülerliğini bir anda artırır. Böylelikle İzmir’de yaşayıp da hanın varlığından haberdar olmayan kişiler dahi burayı keşfetmeye başlar. Abacıoğlu Hanı İzmir’in Konak ilçesinde, yani tam olarak şehrin kalbinde yer alır. Bu anlamda da ulaşım açısından son derece avantajlı bir konuma sahiptir. Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en eski ve en büyük çarşısı olarak dikkat çeker. Bu çarşının çok sayıda hanı bünyesinde barındırır. Abacıoğlu Hanı dışında; Kızlarağası Hanı, Demir Han gibi önemli hanlar da görülmeye değerdir. Abacıoğlu Hanı’nın başarılı bir şekilde restore edilmesi ve otantik bir atmosfere sahip olması, buranın biraz daha ön plana çıkmasını sağlar. Hanın restorasyon sürecinde orijinalliği büyük ölçüde korunur. Basit ve sade bir dokusu olan han, oldukça sempatik bir görüntüye sahiptir. Hanın avlusunda yer alan kafeler de yoğun ilgi görür. Han çevresinde aynı zamanda çok sayıda dükkan da bulunur. Abacıoğlu Hanı, bir ara Kemeraltı Çarşısı’nın kalabalığı arasında kaybolmaya yüz tutmuş olsa da yine o eski popülerliğini yakalamış durumdadır. Huzur verici bir atmosfere sahip olan tarihi handa iki katlı yapılar göze çarpar. Başdurak Camisi’ne de yakın bir konumda yer alan Abacıoğlu Han’da bugün toplamda 18 dükkan faaliyet gösterir. Ağırlıklı olarak hediyelik eşya ve takı dükkanları ön plandadır.

Abacıoğlu HanıAbacıoğlu HanıAbacıoğlu HanıAbacıoğlu Hanı

Yorumlar

 • guvenylmz
  18.01.2023 07:15

  Konak Belediyesi tarafından restore edilen ve ödüllü bir mimariye sahip olan Abacıoğlu Hanı; restoran, kafe, hediyelik eşya ve deri satıcılarından oluşan seçkisiyle Kemeraltı civarında ziyaret edilebilir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota