Zülfaris Sinagogu - GeziBilen

Zülfaris Sinagogu

Zülfaris Sinagogu

Zülfaris Sinagogu, İstanbul'un Beyoğlu ilçesi, Galata semtinde yer alan tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yapıdır. 1671 yılında var olduğu bilinen bu sinagog, bugünkü bina eski temeller üzerinde, 19. yüzyıl başında yeniden inşa edilmiştir. Geçmişte çeşitli restorasyon çalışmalarıyla bugüne kadar güzelliğini korumuş olan Zülfaris Sinagogu, zaman içinde farklı amaçlar için kullanılmıştır.


Zülfaris Sinagogu, aslen 1671 yılından önce açılmış olup, bugünkü bina eski temeller üzerine 19. yüzyılın başlarında yeniden inşa edilmiştir. Sinagog, zaman içinde çeşitli restorasyon çalışmaları geçirerek günümüze kadar ulaşmıştır.


Tarihi boyunca, sinagog 1823 yılında yeniden inşa edilmiş, 1882 yılında mermer Ehal eklenmiş, 1890 ve 1904 yıllarında Kamondo ailesi ve Galata Musevi Cemaati tarafından önemli tamiratlar görmüştür. 1979 yılında Trakya kökenli Yahudilerin ibadetine tahsis edilen sinagog, 1985 yılında cemaat yokluğu nedeniyle ibadethane işlevini kaybetmiştir. 1992 yılında Neve Şalom Vakfı tarafından, Türk Musevileri Müzesi olarak kullanılmak üzere 500. Yıl Vakfı'na tahsis edilmiş ve 2001 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.


Sinagog, İstanbul'un tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçası olarak, geçmişten günümüze kadar uzanan zengin tarihini sergileyen bir mekan olarak ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Bu yapı, İstanbul'da Yahudi kültürünü ve tarihini yakından tanımak isteyen ziyaretçiler için değerli bir duraktır​

Zülfaris SinagoguZülfaris SinagoguZülfaris SinagoguZülfaris Sinagogu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota