Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Zeytinburnu ilçesi, eşine dünyada bile çok az rastlanan bir destinasyona ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 14 bin metrekare alan üzerine kurulu durumdaki, Türkiye’nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi, Merkezefendi Mahallesi’nde konumlanıyor.

700’den fazla tıbbi bitki türünün dikili olduğu dev bahçe, türlerin araştırılması, üretimi, tanıtımı, korunmasının sağlanması, kontrollü kullanımı ve çeşitli etkinliklerle bu alandaki bilincin artırılması esas alınıyor.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde ziyaretçiler istedikleri taktirde atölye çalışmalarına dahil olup gönüllü bahçıvanlık yapabiliyor. Dolayısıyla istenirse yabancı otların temizlenmesi, fide dikme, kümes hayvanlarının bakımı gibi farklı ve bilgilendirici etkinliklere katılım imkanı mevcut.

Tıbbi bitkiler bahçesinde çiçekli hale ulaşmış bitkilerin toplanıp sınıflandırıldığı Herbarium, ilgi çekici; çeşit çeşit bitkilerin büyüdüğü sera alanı bir hayli çarpıcı. Güneş Saati, Tabiat Takvimi ve arka bahçe, gezi kapsamında görülmesi gereken önemli yerler arasında. Arka bahçede ördekler, kaplumbağalar, kediler, köpekler ve çeşitli böcek türleri hakkında bilgi edinme imkanı var. Son olarak bazı fidelerin yanı sıra yağ, bal gibi gıda maddelerinin satışı da söz konusu.

Gerek gezi olanakları gerekse eğitici atölye çalışmaları ile dopdolu bir deneyim vadeden İstanbul’un en keyifli gezi noktalarından Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, bitkilere alerjisi bulunan kimselere ise önerilmiyor.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler BahçesiZeytinburnu Tıbbi Bitkiler BahçesiZeytinburnu Tıbbi Bitkiler BahçesiZeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:53

  Harika bir yer.İlkbahar ve sonbaharda gitmek renk cümbüşünü seyretmek,yüzlerce bitki harika tasarım,Güneş Saati harika

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:36

  Geniş bir alan içinde tıbbi bitkilerin arasından yürüyerek geçebileceğiniz, her bitki için yazılan kısa açıklamalarla bilgilenebileceğiniz güzel bir yer.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 11:50

  Harika bir yer.İlkbahar ve sonbaharda gitmek lazım renk cümbüşünü seyretmek,yüzlerce bitki harika tasarım,Güneş Saati harika

 • efil2ALmBqpK
  29.03.2024 21:08

  Map

 • ftherdincc
  04.01.2023 11:09

  Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi akademik bir botanik bahçesinin hedeflerini taşıyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler