Zal Mahmut Paşa Camii ve Külliyesi - GeziBilen

Zal Mahmut Paşa Camii ve Külliyesi

Zal Mahmut Paşa Camii ve Külliyesi

İstanbul’un Haliç kıyılarındaki tarihi bölgesi Eyüp’ün merkezinden güneye yönelince kısa sürede varılan Zal Mahmut Paşa Camii ve Külliyesi, çinileriyle ünlü bir Osmanlı eseridir. Cami ve külliye; yüksek mevkilerde görev almış önemli bir devlet adamı olan Zal Mahmut Paşa ve aynı zamanda bir padişah kızı olan eşi tarafından dönemin Saray Baş Mimarı Mimar Sinan’a yaptırıldı.

Yapı kompleksi cami, iki adet medrese, çeşme ve türbeden oluşur. Türbenin yanında bir de hazire yeri bulunur. Caminin içinde Zal Mahmut Paşa ile aynı gün ve aynı saatte vefat eden eşi Şah Sultan'ın türbeleri vardır. Mihrap etrafında bulunan çini bordürler oldukça dikkat çekicidir. Çini mihrabı ve minberi ise kalem işleriyle süslüdür. Mermerden minberi (Cuma hutbesinin okunduğu yüksek vaaz kürsüsü) ve müezzin mahfili (müezzinin makamlı dualar okuduğu yüksekçe platform) göze çarpan hoş detayları arasındadır. Kareye yakın planlı cami, detayları ile ünlü mimarının farklı tarzdaki denemelerinden biridir.

Medreseler incelendiğinde ise birinde 15, diğerinde 14 hücre bulunduğu görülüyor. Zal Mahmut Paşa ve aynı gün vefat eden eşinin ahşap sandukalarının yer aldığı devasa denilebilecek türbeleri çift kubbeleri ile mimari açıdan ilgi çeker. Burada yer alan üçüncü sandukanın kime ait olduğu bilinmiyor. Son olarak kesme taştan yapılan çeşme klasik bir görünüme sahiptir. Kemerinin üzerindeki kitabede yapım tarihi 1590 şeklinde aktarılır.

Zal Mahmut Paşa Camii ve KülliyesiZal Mahmut Paşa Camii ve KülliyesiZal Mahmut Paşa Camii ve KülliyesiZal Mahmut Paşa Camii ve Külliyesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  17.11.2022 07:05

  Çok güzel hele alt taraf bölüm odalar birer sanat okulu. Emeği geçen herkese teşekkürler. Ellerinize sağlık

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota