Yıldız Şale Köşkü

Yıldız Şale Köşkü

Yıldız Şale Köşkü

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda keşfedilmeyi bekleyen hazinelerden biri olan Yıldız Şale Köşkü, Beşiktaş ilçesindedir. Sahile yakın yerde 19 ve 20’nci yüzyıllar arasında inşa edilen ve bir saltanat kompleksi şeklinde tanımlanabilen Yıldız Sarayı’na ev sahipliği yapan Yıldız Parkı’ndadır. Yüksek duvarlarla çevrili geniş bahçesinin ardında Yıldız Parkı’ndaki en zarif müstakil bina olarak gösterilir.

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Tek parçaymış gibi görünmesine karşın esasen üç ayrı bölümden meydana gelir. Sol tarafı aslında köşkün adına da kaynaklık eden bir dağ evi havasındadır. Zira Fransızca’da dağ evi anlamındaki ‘chalet’ kelimesi, Şale isminin kökenidir. Burası aynı zamanda İngiltere, Fransa gibi ülkelerden en üst düzey temsilcileri ağırlamıştır.

Diğer bölüm ise Alman Kralı Kayzer II. Wilhelm için yapılmıştır. 14 odadan oluşur ve yemek salonu da duvarlarındaki olağanüstü detaylı sedeflerden dolayı ‘Sedefli Salon’ olarak bilinir. Buradaki bazı mobilyaların, hobi olarak marangozluğa ilgi duyan Padişah II. Abdülhamit’in elinden çıktığı bilgisi doğrudur.

Lüks içerisindeki köşkün üçüncü bölümü de ‘Kabul Salonu’ ile dikkat çeker. Salonun zeminindeki halının 60 kişi tarafından elde dokunduğu söylenir. Lüks eşyaları, sofistike ambiyansı ve yansıttığı 19’uncu yüzyıl ihtişamıyla Yıldız Şale Köşkü, İstanbul’un en şaşırtıcı gezi noktalarından biridir. 

Yıldız Şale KöşküYıldız Şale KöşküYıldız Şale KöşküYıldız Şale Köşkü

Yorumlar

 • azHFlqEqk4DD
  21.10.2023 17:13

  Bana eşlik etmek isteyen var mı?

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler