Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından yaptırılan İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Yıldız Sarayı Yolu’ndaki Yıldız Hamidiye Camii, şehrin öne çıkan eserlerinden.

1885-1886 yılları arasında inşası tamamlanan dikdörtgen planlı cami, geniş bir arazide konumlanıyor. 16 adet penceresi bulunan kasnak üzerinde bulunup görkemiyle dikkat çekiyor. İç mekanda altın varakları, yıldız işlemeleri göz dolduran eserde Neogatik, Yunan ve Roma mimari üslubunun birlikte işlendiği hissediliyor. Bu üç stilin bir arada ele alındığı son örnek olarak gösterilmesi yönüyle de literatürde ayrı bir yer ediniyor.

Hünkar mahfili bölümünün sedir ağacından yapılan kafeslerinin aynı zamanda usta bir marangoz olan II. Abdülhamit’in el işçiliği olduğu da öne çıkan detaylar arasında.

Mimari yapısıyla büyüleyen Yıldız Hamidiye Camii’ne Beşiktaş’tan Barbaros Bulvarı’nı takip ederek ulaşabilir, yakınlarındaki Yıldız Parkı’nda günü yorgunluğunu atabilirsiniz. Hamidiye Camii’nin bahçesinde bulunması sebebiyle ‘Hamidiye Saat Kulesi’ olarak da bilinen ‘Yıldız Saat Kulesi’ de ilgi çekici tarihi yapılar arasındadır.

Yıldız Hamidiye CamiiYıldız Hamidiye CamiiYıldız Hamidiye CamiiYıldız Hamidiye Camii

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:25

  İsmi Hamidiye olmasına karşılık daha çok Yıldız Camii olarak bilinmektedir. II. Abdülhamid tarafından 1885-1886 yılları arasında Padişah II.Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’na yerleşmesinin ardından yaptırılmıştır

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler