Yılanlı Sütun

Yılanlı Sütun

22.02.2021 00:18


İstanbul’un simge lokasyonlarından Sultanahmet Meydanı’nda diğer adı At Meydanı olan Antik Hipodrom’da bulunan Yılanlı Sütun, büyük bir savaşta elde edilen zafer anısına yaptırıldı. 

Milattan önce 479’da Persler’e karşı birleşerek yüz binlerce askerin öldüğü Platea Savaşı’nı kazanan Yunan şehirleri anısına, Yunanistan’daki Parnasos Dağı yamacında, Delfi’de bulunan Apollo Tapınağı’na dikilmişti. Sütunun kıvrımları boyunca 31 Yunan şehrinin isimleri yazılı. 

İstanbul’a ise Bizans İmparatorlu Konstantin’in getirttiği düşünülüyor. Şehrin kurulmasının ardından büyülü güçleri olduğu düşünülerek yılan, akrep, böcek gibi zararlı hayvanların sayılarının hızla artması nedeniyle getirtildiğine inanılıyor. Yani toplamda hem Yunanistan hem İstanbul’da uzun asırlar boyu kaldı ve 2 bin 500 yılı aşkın geçmişe sahip.

İçi boş olan ve Pers askerlerinin kalkanlarının eritilmesi ile yapılan bronz sütun, birbirine dolanmış haldeki üç piton yılanının tasviri şeklindedir. Yılanların kafasının sadece biri bulunabildi, o da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Çağlar Boyu İstanbul Sergi Salonu’nda sergileniyor. Toplamda 29 boğumu, yani takribi 5 metrelik kısmı günümüze kadar ulaşmış halde, üst ve alt kısımlarında kırıkları mevcut. Kırıkların büyük kısmının, taşınması ve yerleştirilmesi sırasında olma ihtimali yüksektir. Bu arada şehirde de bir kez taşındığı kaydediliyor, şu anki yerinden önce Ayasofya’nın avlusundaydı. 

Yunanistan’daki ilk halinde 1,5 metre yükseklikteki bir de altın kazan vardı, toplam uzunluğunun ise 8 metreyi bulduğu sanılıyor. Bu kazanda söndürülmeyen bir ateş yanardı. Söz konusu kazan, binlerce yıl öncesindeki çeşitli masrafların karşılanması amacıyla eritildi. Yılanlı Sütun, Sultanahmet Meydanı’nda, yakınındaki birçok tarihi değerle birlikte ziyaretinizi bekliyor.

Yılanlı SütunYılanlı SütunYılanlı Sütun

Yorumlar

 • huseyinatess
  02.08.2022 10:54

  İstanbul daki görülmesi gereken yerlerden biri. Yılanların kafaları zamanla ve yagmalardan kopmuş sadece birbirine dolanmış 3 yılan gövdesi var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler