Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Sarnıçlar, binlerce yıl öncesinde yağmur ya da yakındaki kaynaklardan kemerlerle taşınan sulardan faydalanmak amacıyla inşa edilen yapılardı. Bu türdeki yapıların Bizans İmparatorluğu zamanından kalma bazı örnekleri günümüzde İstanbul’da ziyaret edilebiliyor. Yerebatan Sarnıcı, yapı türünün en ilginç örneklerindendir. Fatih ilçesinde Sultanahmet Meydanı yakınında konumlanır.

Bir mühendislik dehası şeklinde yorumlanan Yerebatan Sarnıcı’nın bulunduğu yerdeki daha küçük bir sarnıcın yerine inşa edildiği sanılıyor. Yapılış tarihi ise 532. Dönemin İmparatoru Justinianos tarafından yakınındaki Büyük Saray’ın su ihtiyacının karşılanması amacıyla yaptırılmış. Toplamda 9 bin 800 metrekare alana kurulu sarnıç, şehrin kuzeyindeki Belgrat Ormanları’ndan Bozdoğan Kemeri üzerinden getirilen suyun depolanmasını esas alıyordu. Günümüzde orijinal genişliğinin yaklaşık 3’te 2’lik kısmı görülebilir durumda. Diğer bölümleri ise kapalı. 

Yeraltı sarnıcının şehrin 1453’teki fethi sonrası Osmanlı yönetimi esnasındaki durumu ise oldukça ilginç. 1500’lerin ortalarına kadar böyle bir yapının varlığından dahi haberdar olunmuyor. Varlığı tesadüfen ortaya çıkıyor. Belirli saatler dahilinde ziyaret edilebilen Yerebatan Sarnıcı, klasik müzik eşliğinde sizi karşılıyor. Her biri 8 metre yüksekliğe sahip 336 sütunla destekli tavanından akan su damlalarının sesiyle karışan müzik ezgileri, ambiyansa değer katıyor. Dilek havuzu adı verilen bölüme bozuk para atılması gibi ritüel temelli alışkanlıklar da var. Aydınlatma öğeleriyle dikkat çeken Yerebatan Sarnıcı, büyüklüğü ve çarpıcı görselliği ile ziyaretinizi bekliyor. 

Yerebatan SarnıcıYerebatan SarnıcıYerebatan SarnıcıYerebatan Sarnıcı

Yorumlar

 • fatmagulsever
  20.07.2022 07:53

  Ortam çok güzel, hem ışıklandırma hem de sakinlik. Ancak yeraltında olduğu için üşüyebilirsiniz. O yüzden bir hırka almakta fayda var.

 • M.F.K
  24.11.2021 10:27

  such an amazing atmosphere

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:36

  Olağanüstü muhteşem güzellikteki yerebatan sarnicinin kiymetini belirtmeye gerek yok.Daha öncede ziyaret ettiğim çok etkileyici tarihi bir mekan.Ancak son restorasyonla yapilan ışık ve provizyon gösterileri ile işte şimdi oldu,bu muhtesem mekan hakettiği değeri işte şimdi buldu diyeceksiniz.

 • beyzakorkmazzx
  02.08.2022 07:58

  Restorasyonu yeni tamamlanmış ve güzel olmuş. İçerisinde ilginç ışık efektleri vardı. Online bilet alarak sıra beklemedik

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler