Yeldeğirmeni Camii - GeziBilen

Yeldeğirmeni Camii

Yeldeğirmeni Camii

Yeldeğirmeni Camii veya diğer adıyla ‘Abdülkerim Efendi Mescidi’, ilk olarak 1591’de Hünkar İmamı Abdülkerim Efendi tarafından inşa ettirildi. Hünkar İmamı, padişaha namaz kıldıran imamlara denirdi. Sonraki asırlarda, 1889 yılında ise dönemin Donanma Komutanı yani Bahriye Nazırı’nın kızı olan Sabiha Hanım tarafından yeniden yaptırıldığı kaydedilir.

Caminin girişinde hemen sol tarafta müezzinlerin ezan okuduğu, tesbihat yaptırdığı mahfil kısmı bulunur. İmamın cemaate namaz kıldırırken durduğu mermerden yapılma mihrap ve vaaz kürsüsünün yanı sıra mermer gibi görünmesine rağmen merdivenleri yaldızla boyalı olan bir de minberi vardır. Minber, camilerde hutbe okunan, merdivenli yapıdır. Tek şerefeli ve de kısa bir minaresiyle oldukça sade bir mimariye sahiptir.

Yeldeğirmeni Camii ile ilgili ilginç bir olay, yaptıran kişi olan Abdülkerim Efendi’nin ‘Maymunkeş Abdülkerim Efendi’ sıfatını aldığı olaydır. Osmanlı'nın Kuzey Afrika ülkelerini de fethiyle birlikte, İstanbul’a getirilen, hatta padişahın hareminde cariyeler tarafından beslenen maymunlar vardı. Cariyelerin bu maymunları beslemelerinin nedeninin, maymunları çok çirkin görüp Allah’a güzellikleri için şükretmek olduğu kaynaklarda belirtilir. Abdülkerim Efendi ise bu maymunları eğlenceye alet edildikleri gerekçesiyle imha ettirmiş ve ‘Maymunkeş’ sıfatını almıştır.

Yeldeğirmeni CamiiYeldeğirmeni CamiiYeldeğirmeni Camii

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:37

  Cami ilk olarak Hünkâr İmamı Abdülkerim Efendi tarafından 1591 yılında yaptırılmış. Zamanla yıpranan yapıyı Hasan Hüseyin paşanın kızı Sabiha Hanım tarafından 1889 yılında yeniden yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota