Yapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör Müzesi - GeziBilen

Yapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör Müzesi

Yapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör Müzesi

Yapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör Müzesi, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki kültür ve sanat odaklı birçok lokasyona ev sahipliği yapan Beyoğlu ilçesindedir. 1985’te vefat eden, 25 yıl boyunca Yapı Kredi Bankası’nda kültür ve sanat müşavirliği görevini üstlenen, bu kapsamda sayısız etkinliğe imza atan Vedat Nedim Tör’ün anısının yaşatıldığı müze, İstiklal Caddesi üzerinde konumlanıyor.

Ücretsiz olarak gezilebilen müzede Türk kültürel yaşamına dair otantik objeler, koleksiyonun önemli bir kısmını meydana getiriyor. Nakışlar, kumaşlar, metalden yapılmış çeşitli eşyalar, tespihler öne çıkıyor.

Müzenin ilgi çekici bir diğer teması da 50 bini aşkın parçadan oluşan madeni paralar. Roma İmparatorluğu’ndan Bizans İmparatorluğu’na çeşitli ülkelere ait sikkeler görülebiliyor. Sikkelerle ilgili çeşitlilik, coğrafi açıdan eşine az rastlanır türde zira Amerika kıtası ve Asya’nın birçok ülkesi birbirinden ilginç paraları ile müzeye konuk oluyor. Diğer taraftan Osmanlı madalyaları da dikkat çekiyor.

Kültür ve sanat anlamında önemli bir destinasyon durumundaki müzede ayrıca Türk kültüründe ayrı bir yere sahip Karagöz Hacivat gölge oyunu ile ilgili figürler ve az sayıda olmakla birlikte ünlü heykeller yakından incelenebiliyor. Haftanın her günü açık olan müzenin kapanış saati 18.45. Açılış saatleri ise Pazartesi-Cuma arası 10.00, Cumartesi 11.00 ve Pazar 13.00 şeklinde.

Yapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör MüzesiYapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör MüzesiYapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör MüzesiYapı Kredi Bankası Vedat Nedim Tör Müzesi

Yorumlar

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:25

  Paranın tarihi ve burası isimli sergileri çok güzeldi. Bu sergilerin içinde Atatürk hatıraları,Osmanlı sikkeleri, Türkiye cumhuriyeti paraları koleksiyonu bulunmakta ve birçok tarihi eser ile karşılaşacaksınız.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota