Yahya Efendi Külliyesi

Yahya Efendi Külliyesi

22.02.2021 00:18


Kuruluşu 1538 yılına kadar giden Yahya Efendi Külliyesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı olan Yıldız Mahallesi’nde bulunmaktadır. Külliyeye ismini veren Yahya Efendi burada mescit, hamam, çeşme, medrese gibi işlevlere sahip bir tekke kurmuş ve çevresini de çiçeklerle donatmıştır.

Yaşadığı dönemde güzel bir şöhrete sahip olan Yahya Efendi, bunu vefatının ardından da sürdürmeye devam etmiştir. Yahya Efendi’nin vefatından sonra kendi türbesinin ve tekkesinin etrafı, yakınında olmak isteyen insanların kabirleriyle dolmuştur.

Yahya Efendi Külliyesi’nin en önemli özelliklerinden birisi, mimari yapısı ve çevresiyle olan ilişkisidir. Avlunun etrafındaki yoğun yeşillik, tekkeyi adeta kanatları altına almakta ve ziyaretçilerinin içine huzur vermektedir. Külliyeden yayılan bu güzel ve mistik hava, muhteşem manzarayı da ekleyince İstanbul için mükemmel bir değer olarak kendini göstermektedir.

Yahya Efendi Külliyesi ile ilgili olarak Ahmet Hamdi Tanpınar’ın meşhur dizelerini hatırlamamak da olmaz: “İlahi mağfiret Yahya Efendi Dergahı’nda adeta güzel bir insan yüzü takınır. Ölüm burada, hemen iki üç basamak merdiven ve bir iki setle çıkılıveren bu bahçede hayatla o kadar kardeştir ki bir nevi erme yolu yahut aşk bahçesi sanılabilir.”

Yahya Efendi KülliyesiYahya Efendi KülliyesiYahya Efendi KülliyesiYahya Efendi Külliyesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 06:34

  Huzur burada, İstanbul'un en güzel manzaralı yerlerinden biridir.

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:13

  Muhteşem ötesi bir külliye Rabbim herkese burda namaz kılmayı nasip etsin..

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler