Ya Vedud Camii - GeziBilen

Ya Vedud Camii

Ya Vedud Camii

Ya Vedud Camii, Şeyh Abdulvedud tarafından Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmıştır. IV. Mehmet’in kızı Hatice Sultan tarafından onarımı yaptırılan camiye bir de minber eklenmiştir. Bu yüzden ‘Sultan Camisi’ olarak da geçmektedir. Ya Vedud Camii, Ya Vedud Caddesi üzerinde yeni yapılan Haliç Köprüsü'nün sağ tarafında yer almaktadır. Ya Vedud, Allah’ın isimlerinden birisidir ve ‘Ey Sevgili’ anlamını taşır.

Cami kapısından geçildiğinde küçük bir avluya varılır. Bu kapının üzerinde ayet-i kerime ve bir tarih vardır. Bu tarih, caminin tekrar tamir edildiği tarihtir. Avlunun sağ tarafında türbe kapısı göze çarpar. Çarşı cami tipinde olan yapının bodrum katında, kime ait olduğu bilinmeyen dört adet de toprak kabir bulunur. Cami tamamen ahşaptan inşa edilmiştir. Tek minaresi olup sıva kaplı olan caminin minberi de ahşaptır.

Haliç Köprüsü'nün 1974 tarihinde yapımı sırasında yükselen yollar neticesiyle caminin bodrum katı ve dış kapısı çukurda kalmıştır. Yapılan inşaatlar neticesinde etrafında ev kalmayan camiye cemaat gelemez olmuş bu sebepten ötürü 1990 senesinin Temmuz ayında kapatılmıştır.

Ya Vedud CamiiYa Vedud CamiiYa Vedud Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota