Valideçeşme - GeziBilen

Valideçeşme

Valideçeşme

Valideçeşme, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Beşiktaş ilçesindedir. ‘Bezmialem Valide Sultan Çeşmesi’ olarak da bilinir. 1839’da Padişah II. Mahmud’un eşi ve sonraki Padişah I. Abdülmecit’in annesi, sadece İstanbul’da tanınmaz. Arabistan ve Irak’ta yaptırdığı hayır işleri ile tanınmış, ünlü Osmanlı padişah annelerinden Bezmialem Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’da Valideşme’nin yanı sıra 11 çeşmesi daha bulunur.

Saçak altındaki kabartmalarla bezeli friz kısmı, kolonlar, kitabe ve ayna taşından meydana gelir. Frizin ortasında Padişah Abdülmecit’in etrafı motifle süslenmiş tuğrası dikkat çeker. Meşale, yaprak gibi şekillerdeki süslemeler ön plana çıkarılmıştır. Yine süslemeli musluk bölümü de ilgi çekicidir. İncelikle işlenmiş, ampir üslupta, son derece estetik bir çeşmedir.

1980’li yıllarda bir terör olayında zarar görüp sonrasında aslına yakın şekilde kapsamlı onarım gören Valideçeşme, şehrin yakından görülmesi önerilen eserleri arasındadır.

Yıldız Sarayı’nda bulunan Dilkuşa Kasrı bir adet hastane, okullar, ahşaptan Galata Köprüsü, Dolmabahçe Camii, Medine’de Bezmialem Sebili gibi öncülük ettiği çok sayıda yapı vardır.

1807’de doğup 1853’te Dolmabahçe Sarayı’nda vefat eden, çok sevilen ve sayılan biri olduğu kaydedilen Gürcü asıllı Bezmialem Sultan’ın kabri, Fatih ilçesindeki II. Mahmud Türbesi’ndedir.

ValideçeşmeValideçeşmeValideçeşmeValideçeşme

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota