Üç Mihraplı Camii - GeziBilen

Üç Mihraplı Camii

Üç Mihraplı Camii

‘Kazancılar Camii’ olarak da bilinen Üç Mihraplı Camii; İstanbul’un Eminönü semtinde yer alır. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminde, Hoca Hayrettin tarafından 1469-1478 tarihleri arasında inşa ettirildiği bilinir.

Zamanla bölgedeki Müslüman sayısı artınca camiye ek yapılması zorunlu hale gelmiştir. Caminin yanındaki Şam Kadısı Ahmet Efendi’ye ait bir arsa vardır. Kadı vefat edince eşinden bu arsa istenmiştir. Kadının eşi kendi ismine de bir mihrap yapılması şartıyla bu arsayı vermeyi kabul etmiştir. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet bir tane kadının eşi bir tane de gelini için mihrap yapılmasını emreder. İstanbul'da üç mihraplı tek camidir.

Mihrap, camide imamın namaz kıldırırken cemaatin önünde durduğu, kıble yönündeki duvarın ortasında bulunan oyuk ve girintili yerdir. Camiye yıllar içerisinde yapılan eklemelerle üç kısımlı hale geldiği için bu isim kullanılmaya başlanmıştır. Duvarları tamamen kırma taş ile örülüdür. Tamir edilen bölümlerde kesme taş kullanılmıştır. Yapının birinci kısmı kubbeli iken diğer kısımlar ahşap çatılıdır.

Üç Mihraplı CamiiÜç Mihraplı CamiiÜç Mihraplı CamiiÜç Mihraplı Camii

Yorumlar

 • ftherdincc
  04.01.2023 11:11

  Huzur mekanlarından Farih Sultan Mehmed han döneminden güzel bir Camii Şerif.

 • xbegummx
  30.09.2022 07:42

  Eminönü'nde arada kalmış tarihi bir yer. Fatih dönemine kadar dayanmaktadır. Girişte 2011 yılında Fatih Müftülüğü tarafından konulmuş bir kitabesi var.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:39

  Üçmihraplı Cami veya Üç Mihraplı Hoca Hayreddin Camii, İstanbul Unkapanı Küçükpazar semtindedir. 15. yy.da yapıldı. İstanbul'da üç tane mihrabı olan nadir camilerdendir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota