Tütüncü Mehmet Halis Efendi Camii

Tütüncü Mehmet Halis Efendi Camii

Tütüncü Mehmet Halis Efendi Camii

Tütüncü Mehmet Efendi Camii’nin inşasına 1899’da başlandığı kaydedilir. 20’nci yüzyılın başlarında tamamlanmıştır. İstanbul’un ilçelerinden Kadıköy’ün Göztepe semtinde yer alır.

Şehirdeki Göztepe semtinin kurucusu ve Osmanlı Devleti'ndeki ilk sanayicilerden Tütüncü Mehmet Halis Efendi tarafından yaptırılmıştır.

Köylerden gelen tütünü harmanlayarak sokaklarda satma noktasından fabrika kurmaya uzanan girişimcilik serüveni ile Tütüncü Mehmet Halis Efendi, daha sonraları tesisini yüklü miktarda paraya satarak geniş bir arazi satın almıştır. Daha sonra da bu araziye kendi ismini verdiği camiyi yaptırır.

Göztepe Tren İstasyonu’na yakın konumdaki cami, tarihi dokusu ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi dokulu taş duvarları ve camları ile göz kamaştırıcı olan caminin bir minaresi ve iki şerefesi vardır. Avludan girildiğinde taş duvarların çekiciliği hemen fark edilmektedir. İç kısımda birbirinden bağımsız iki adet kubbe yer almaktadır. İçerisinden geçilen bir minaresi bulunan camide ahşap detaylar oldukça dikkat çekmektedir. Bu güzide caminin bahçesinde abdest almak için şadırvan ve bir de çeşme vardır. Ayrıca bahçedeki kabirde Tütüncü Mehmet Halis Efendi ve ailesinin mezarı bulunmaktadır.

Tütüncü Mehmet Halis Efendi CamiiTütüncü Mehmet Halis Efendi CamiiTütüncü Mehmet Halis Efendi CamiiTütüncü Mehmet Halis Efendi Camii

Yorumlar

 • xbegummx
  30.09.2022 07:33

  Kadıköy Göztepe’de Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’nde bulunan Tütüncü Mehmet Efendi Cami, 1899 yılında Tütüncü Mehmet Efendi tarafından yapılmıştır.

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:02

  Alışagelmiş camiilerden ziyade farklı bir iç mimariye sahip.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler