Tütüncü Mehmet Halis Efendi Camii - GeziBilen

Tütüncü Mehmet Halis Efendi Camii

Tütüncü Mehmet Halis Efendi Camii

Tütüncü Mehmet Efendi Camii’nin inşasına 1899’da başlandığı kaydedilir. 20’nci yüzyılın başlarında tamamlanmıştır. İstanbul’un ilçelerinden Kadıköy’ün Göztepe semtinde yer alır.

Şehirdeki Göztepe semtinin kurucusu ve Osmanlı Devleti'ndeki ilk sanayicilerden Tütüncü Mehmet Halis Efendi tarafından yaptırılmıştır.

Köylerden gelen tütünü harmanlayarak sokaklarda satma noktasından fabrika kurmaya uzanan girişimcilik serüveni ile Tütüncü Mehmet Halis Efendi, daha sonraları tesisini yüklü miktarda paraya satarak geniş bir arazi satın almıştır. Daha sonra da bu araziye kendi ismini verdiği camiyi yaptırır.

Göztepe Tren İstasyonu’na yakın konumdaki cami, tarihi dokusu ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi dokulu taş duvarları ve camları ile göz kamaştırıcı olan caminin bir minaresi ve iki şerefesi vardır. Avludan girildiğinde taş duvarların çekiciliği hemen fark edilmektedir. İç kısımda birbirinden bağımsız iki adet kubbe yer almaktadır. İçerisinden geçilen bir minaresi bulunan camide ahşap detaylar oldukça dikkat çekmektedir. Bu güzide caminin bahçesinde abdest almak için şadırvan ve bir de çeşme vardır. Ayrıca bahçedeki kabirde Tütüncü Mehmet Halis Efendi ve ailesinin mezarı bulunmaktadır.

Tütüncü Mehmet Halis Efendi CamiiTütüncü Mehmet Halis Efendi CamiiTütüncü Mehmet Halis Efendi CamiiTütüncü Mehmet Halis Efendi Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota