Turabi Baba Türbesi ve Sebili - GeziBilen

Turabi Baba Türbesi ve Sebili

Turabi Baba Türbesi ve Sebili

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Turabi Baba Türbesi’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 19’uncu yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Tersane-i Amire’de çalışan Kadiri şeyhi Mehmet Turabi’nin kabrine ev sahipliği yapar. Mimarı hakkında günümüze gelmiş herhangi bir bilgi yoktur.

Turabi Efendi’nin vefatının ardından inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı türbenin çatısı düzdür. Cephelerinde kullanılan tuğla işçiliği türbeyi ayırt edici kılmaktadır. Haliç tarafına bakan cephenin ortasında bir çeşme vardır. Çeşme, kemerli küçük niş ve sade bir ayna taşından ibarettir. Yalak, musluk ve ayna taşı sonradan eklenmiştir. Üzerinde günümüz alfabesi ile Turabi Baba Sebili yazmaktadır. Bu yazı 1999 yılında türbe tamir edildikten sonra eklenmiştir. 

Türbenin çatısında sağlamlık için eski gemi direkleri yer almaktadır. Tavanda ise tersaneden çıkan travers rayları kullanılmaktadır. Türbede 13 kişinin mezarı vardır. Altısının kime ait olduğu bilinmemektedir. 20’nci yüzyıl ortalarında çıkan bir yangın sonucu yanan yanındaki tekkenin kalan bölümleri depo olarak kullanılmış, 2004 yılında da tamamen yıkılmıştır.

Turabi Baba Türbesi ve SebiliTurabi Baba Türbesi ve SebiliTurabi Baba Türbesi ve SebiliTurabi Baba Türbesi ve Sebili

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 07:43

  Mehmet Türabi Efendi, Tersane-i Amire’de çalışan Osmanlı gemicilerinden olup, aynı zamanda Kadiri Tarikatının da şeyhi idi. 1812 yılında ölmüştür.

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:09

  Türabi Baba’nın mezarı ahşap bir şebeke ile çevrilmiştir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota