Tuğlacıbaşı Camii

Tuğlacıbaşı Camii

Tuğlacıbaşı Camii

İstanbul’un ilçelerinden Kadıköy’ün Feneryolu Sokağı’nda yer alan Tuğlacıbaşı Cami, Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi tarafından 1868-1869 yılları arasında yaptırılmıştır.

Caminin en çok dikkat çeken, insanı en çok etkileyen özelliklerinden bir tanesi minare şerefesine işlenmiş olan yıldız motifleridir. Avlusunda bulunan, kış aylarında olgunlaşan meyveleriyle insana nostalji yaşatan turunç ağacı camiye farklı bir hava katmaktadır. Bu ağacın altında Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi’nin kabri yer alır.

Dışarıdan bakıldığında mütevazi bir evi andıran, tek şerefeli minaresi bulunan caminin avlusunda bir de çeşme vardır. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalmış vaziyette bu çeşmeden su içerek caminin avlusunda soluklanmanın vereceği haz çok başkadır.

Minber, mihrap ve vaaz kürsüsü tamamen mermerden yapılmış olan caminin bu bölümlerine daha sonradan ek yapılmıştır. Tuğlacıbaşı Cami’nin bakımsızlıktan dolayı hasar gören minaresi, 1966’da tekrar yapılmıştır. Her ne kadar ulvi bir ibadethane olsa da dışarıdan bu kadar dünyevi gözüken bu mimari, kendine has özelliklerindendir.

Tuğlacıbaşı CamiiTuğlacıbaşı CamiiTuğlacıbaşı Camii

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:17

  Külliyesi bitince müthiş bi eser olacak

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler