Topuklu Çeşmesi

Topuklu Çeşmesi

Topuklu Çeşmesi

Yirmi birinci Osmanlı Padişahı II. Ahmed tarafından yaptırılan Topuklu Çeşmesi, İstanbul’da Avrupa Yakası’nın batı kesimindeki Çatalca ilçesine bağlı Kaleiçi Mahallesi’nde bulunmaktadır. 17’nci yüzyılda inşa edilen çeşmenin önünde bir de süs havuzu vardır. Mütevazı büyüklüğe sahip nadide bir eserdir.

İstanbul’a bıraktığı eserlerden birisi olan Topuklu Çeşmesi, bugün bile oldukça iyi durumdadır ve ziyaretçilerini beklemektedir. II. Ahmed Han'ın kabri de Kanuni Sultan Süleyman Türbesi’nin içerisindedir.

Hassas ve sert bir mizaca sahip olan II. Ahmed, şiir ve musikiye meraklı, aynı zamanda hattat bir padişahtı. Kuran-ı Kerim’i ve başka kitapları çoğaltırdı. Sanatkara çok önem verirdi. Asla etrafındakilere danışmadan bir karar almazdı. II. Ahmed, halkını çok düşünen bir padişahtı.

1691-1695 yılları arasında tahtta kalan II. Ahmed’in kısa saltanatı zamanında tesadüf eseri çıkan Cibali, Ayazma Kapısı ve Bedesten yangınları İstanbul’un büyük bir kısmının tamamen yanmasına sebep olmuştur. Bu süreçte şehrin yeniden imar faaliyetleri ile birlikte yaptırılan Topuklu Çeşmesi, geçmişten günümüze mirastır.

Topuklu ÇeşmesiTopuklu ÇeşmesiTopuklu ÇeşmesiTopuklu Çeşmesi

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:46

  Rahmetli kemal sunalın davaro filminin 1 sahnesi topuklu çeşmesinde çekilmiş…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler