Tophane Kasrı

Tophane Kasrı

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan Tophane Kasrı, Osmanlı Padişahı I. Abdülmecid'in emriyle 1852’de inşa edilmiştir. 1841 yılında İngiltere Elçiliği’nin inşası için İstanbul’a gelen İngiliz Mimar William James Smith’e yaptırılmıştır.

1849 yılında yapımına başlanan, 1851-1852 yılları arasında tamamlanan Tophane Kasrı, padişahların Tophane’deki askeri ziyaretleri veya şehre gelen yabancı bürokratları karşılaması esasıyla kullanılmıştır. Kasrın en önemli özelliklerinden biri I. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Lozan Antlaşması sonrası Uluslararası Boğazlar Komisyonu’nun burada toplanmış olmasıdır.

Tophane Kasrı, mimarının diğer eserlerinden farklı bir yapısal üslup sergiler. Dikdörtgen plana sahip olan kasır, iki katlı olarak inşa edilmiştir. Dönemin trendine uygun olarak ahşap yerine kagir yani yangına dayanıklı malzemeler tercih edilmiştir. Kasrın tüm pencereleri yuvarlak kemerli bir yapıdadır. Osmanlı mimarisinden Avrupa mimarisine geçişin işaretlerinden birisi olan kasırda kullanılan barok süslemeler de dikkat çeker.

Şehir içerisindeki caddelerin genişletilmesi sırasında kasrın batı tarafında bulunan Top Arabacıları Kışlası yıkılmış, doğusuna günümüzdeki liman binaları yapılmış ve bunların neticesinde deniz ile bağlantısı kesilmiştir. Bir süre Malül Gaziler Yurdu olarak kullanılan kasır, günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi’nin kullanımındadır.

Tophane KasrıTophane KasrıTophane Kasrı

Yorumlar

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:33

  Osmanlıda, gelen yabancı misafirler için kullanılıyormuş. Çok güzel bir yapı.

 • gunessygz
  29.09.2022 07:28

  Tophane'nin gözbebeği. Zevkli mimari, harika konum. Mimarinin bir şehir açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatan eser. Her gün önünden geçenler ne şanslı.

 • ssedatylmz
  13.01.2023 07:38

  Yeri ve mimarisi çok güzel.Padişahların Tophanedeki askeri tesislere geldiklerinde dinlenmeleri amacı ile yapılmış.Haldun Hürel '' Sen anlat İstanbul '' kitabında tophanedeki dökümlerin törenler ile yapıldığını ve devlet erkanından birilerinin mutlaka katıldığını yazmaktadır

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:24

  Osmanlı ya deniz yoluyla gelen misafirler için yaptırılmış.ozellikle İngiltere den gelecek olan misafir için yaptırılmış daha sonra Rus yandan gelen misafirler için kullanılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler