Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul’da Marmara Denizi kıyılarındaki Tophane semtinde Nusretiye Camii’ne çok yakında konumdadır. Beyoğlu ilçe sınırlarındaki kaleye benzeyen tarihi bina, 15’inci yüzyılda Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet döneminde top döküm atölyesi olarak kullanıldı. 

Bulunduğu noktada iki farklı kilise yer alıyordu. Donanma ve ordu için top üretimine 19’uncu yüzyıla kadar devam edildi. 1900’lerin başında top döküm atölyesi olmaktan çıkıp eğitim amaçlı kullanılmaya başlandı. 

Yapı, zamanın koşulları ile değişen askeri yönünü uzun yıllar eğitim ekseninde korudu… 1992’de öğrencilere yönelik eğitimler için Mimar Sinan Üniversitesi’ne tahsis edilen yapı, günümüzde kültür-sanat merkezi işlevi kazandırılarak ziyaretçilerine ilginç görsel deneyimler sunmaya devam ediyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi adıyla üç ayrı bölümde çeşitli sergilerin düzenlendiği yapı, yıl boyu önemli bir çekim noktası özelliği taşıyor. Binaya girip etkinliklerin keyfini sürmenin yanı sıra denizi gören iç avlusundaki banklarda oturmak da ayrı bir keyif. 

Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tophan-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 07:04

  Tophane'i Amire her zaman keyifle gezilebilecek sergi alanlanlarimin başında gelmektedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler