Tomtom Kaptan Camii

Tomtom Kaptan Camii

Tomtom Kaptan Camii

İstanbul’da nüfus, 19’uncu yüzyıl itibarıyla gösterişli konutları ve konsolosluk binaları ile Beyoğlu ve çevresinde yoğunlaşmaya başladı. Sosyal yaşamın merkez üssü, bir nevi Beyoğlu’nun simge noktası İstiklal Caddesi olmuştu. Bu etki, bölgedeki gelişimi çok yönlü bir şekilde artırırken mevcut durum yeni eserleri de beraberinde getirdi. Bunlardan biri de İstiklal Caddesi’nden sapılarak girilen Cezayir Sokağı’nın (Fransız Sokağı olarak da bilinir) sonunda sağa sapınca Boğazkesen Caddesi’ne adım atılır. Soldan yokuş aşağıya devam edildiğinde kısa süre sonra Tomtom Kaptan Camii karşınızdadır.

Caminin içine girmeden önce 17’nci yüzyıla tarihlenen göz alıcı çeşmenin günümüzde atıl hali sizi karşılar. Avlusu bulunmayan cami, bodrum ve üst kısımdan oluşur. Kareye yakın forma sahiptir. 1591’de Tomtom Mehmet Kaptan adlı denizci tarafından yaptırılmıştır. 100 metrekarelik alan üzerine kurulu şahsına münhasır bir camidir. Kagir minaresi yapının ahşap çatısı üzerindedir. İç mekanda mavi renkli çiniler dikkat çeker. Naif ve son derece sade bir camidir.

Tomtom Kaptan CamiiTomtom Kaptan CamiiTomtom Kaptan Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler