Taş Han

Taş Han

22.02.2021 00:18


Taş Han, Fatih ilçesinin en yoğun semtlerinden Laleli’de tarihi yolculuğa davet eden lezzet ve alışveriş duraklarından biri. Bizans İmparatorluğu’ndan kalan bir sarnıcın değiştirilerek Osmanlı

zamanında konuk evi fonksiyonu sunduğu Taş Han, dikdörtgen planlı ve iki katlı bir yapı. Eski dokusunu kusursuz görsel etkisi ile hissettiriyor. Bu etkinin merkezini ise yakın dönemde tamamlanan başarılı restorasyonu oluşturuyor.

Tam da kaderine mi terk edilecek denilen zamanlarda gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonucunda ihya edilen Taş Han, günümüzde masaların yer aldığı avlusunu çevreleyen dükkanlarda alışveriş veya meşhur restoranında lezzet molası imkanı sunuyor.

Taş Han’ın ayrı bir önemi de var. Zira Hanlar Bölgesi dışında kalan az sayıda handan biridir Taş Han. Şehrin ‘Hanlar Bölgesi’ olarak tanımlanan Tahtakele-Kapalıçarşı ve Yeşildirek arasındaki bölümü, çok sayıda tarihi lokasyona ev sahipliği yapıyor.

Bu alan dışına çıkıldığında ise karşımıza sadece Şekerci Han ve elbette Taş Han çıkıyor.

Bin yıllık Bizans yapısının günümüzdeki kullanım şekli son derece atmosferik ve hemen her gün seçkin konuklarını ağırlıyor. Özellikle restoran kısmı, şehrin önerilen otantik lezzet destinasyonu arasında konumlanıyor.

Taş HanTaş HanTaş Han

Yorumlar

 • muratty
  26.08.2022 06:28

  Nefis bir mekan 17 yy dan kalma cok iyi korunmuş bir yapı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler