Tarihi Tokatlıyan İş Hanı ve Pasajı

Tarihi Tokatlıyan İş Hanı ve Pasajı

Tarihi Tokatlıyan İş Hanı ve Pasajı

Tarihi Tokatlıyan İş Hanı ve Pasajı, Üç Horan Ermeni Kilisesi’ne gelir sağlaması amacıyla inşa edilen tiyatro binasının yerine açılmıştır. İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki meşhur İstiklal Caddesi’nde Çiçek Pasajı ile Solakzade Sokağı arasında yer alan otel, Osmanlı döneminin Pera Palas’tan sonra en ünlü ve lüks oteli olarak hafızalara kazınır.

İstiklal Caddesi üzerinde 1895 yılında Mıgırdiç Tokatlıyan tarafından ‘Splendid’ adıyla önce pahalı bir kafe restoran olarak açılan yapı, sonrasında mülk sahibi olan Ermeni cemaati iş birliğiyle 1909 yılında otele dönüşür. İşletme değişikliği ile 1950’li yıllara kadar ‘Konak’ ismiyle gelen otel, eski şatafatlı günlerini mumla arar ve kısa bir süre sonra boşaltılarak iş hanı olarak kullanılmak üzere günümüze kadar gelir.

Popüler olduğu dönemde balo salonunda düğün ve çay buluşmaları gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan mekan, 20’nci yüzyılın ilk yıllarında misafir ettiği yerli ve yabancı konuklarıyla adından sıkça söz ettirmiştir. Avrupa’nın önde gelen seyahat yayınlarında da bahsi geçen otelin, Pera Palas ile olan çekişmesi zaman zaman konum avantajı ile onu bir adım öne bile taşır.

Asansörü ve kaloriferleriyle döneminin modern yapılarından biri olan otelin, üstü yelpaze şeklinde olan cam siperli girişi, geniş pencereleri, yüksek tavanları, geniş salonları, Avrupa’dan getirilen özel gümüş takımları, mobilyaları ve birçok ayırt edici özelliği ile dönemin en gözde mekanlarından biri olarak öne çıkar.

Tarihi Tokatlıyan İş Hanı ve PasajıTarihi Tokatlıyan İş Hanı ve PasajıTarihi Tokatlıyan İş Hanı ve PasajıTarihi Tokatlıyan İş Hanı ve Pasajı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler