Tarihi Sultanahmet Köftecisi (Selim Usta)

Tarihi Sultanahmet Köftecisi (Selim Usta)

Tarihi Sultanahmet Köftecisi (Selim Usta)

Tarihi Sultanahmet Köftecisi, İstanbul’un Fatih ilçesinde, Ayasofya’dan Sultanahmet Camii’ne kadar şehrin simgesi olan birçok değerin yer aldığı tarihi bölgede yer alır. Bölgedeki en eski işletmelerden biri olarak 1920’de açılan mekan, 100 yılı aşkın geçmişiyle aynı yerinde hizmet sunar. Alameti farikası tahmin edileceği üzere köftedir. Piyaz, salata ve pilav da en çok tercih edilenler arasındadır. Tercihe göre ayran, şalgam suyu veya meşrubatla iyi eşleşen köfte, çıtır çıtır ekmekle birlikte damaklarda tat bırakan keyifli bir deneyim vadeder. Öğle saatlerinde çevredeki işletmelerden gelenlerin de ilgi gösterdiği işletme, Ramazan aylarında iftar zamanlarına yakın saatlerde ayrı bir yoğunluğa tanıklık eder. Yaz ayları akşam üstleri ağırlıklı olmak üzere yıl boyu, günün her saati kuyruklarla karşılaşılabilir. İç mekanda duvarlarda birçok ünlü ismin mekandan yemek yerken çekilmiş fotoğrafları göze çarpar. Garson ilk olarak yanınıza gelip siparişinizi alır, yemekten sonra da yine garsonu çağırarak siparişinizin tutarını kasada değil, kendi masanızda ödemeniz beklenir. Tarihi Sultanahmet Köftecisi yaygın olarak taklit edilen bir lezzet durağıdır. Bu nedenle tabelası, menüsü ve genel itibarıyla kurumsal kimliğinde özellikle ‘1920’ ve ‘Selim Usta’ ibarelerine yer veriliyor. Söz konusu semtin sınırları içerisinde olup da bu ibarelerin olmadığı, ancak benzer isme sahip mekanların burada adı geçen Tarihi Sultanahmet Köftecisi olmadığı hatırlatmasında bulunmakta yarar görüyoruz.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi (Selim Usta)Tarihi Sultanahmet Köftecisi (Selim Usta)Tarihi Sultanahmet Köftecisi (Selim Usta)Tarihi Sultanahmet Köftecisi (Selim Usta)

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler