Tarihi Heybeliada Vapur İskelesi

Tarihi Heybeliada Vapur İskelesi

Tarihi Heybeliada Vapur İskelesi

Osmanlı zamanında nüfusunun çoğunluğunu Rumların oluşturduğu Heybeliada, Cumhuriyet ile birlikte Türk nüfusunun artışına tanıklık etti. Bu arada Rumların adadaki madenlerden dolayı ‘Halki’ yani bakır dediği ada, Türkler tarafından Heybeliada olarak adlandırıldı. Bunun nedeni ise heybe, iki gözü bulunan torba anlamındadır. Zira bu güzel ada, uzaktan bakılınca bir heybeye benzer. İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı bu küçük ada, bir iskele ile dış dünya ile bağlantı sağlar. İşte dış dünyaya bağlanan o köprü, esasen Tarihi Heybeliada Vapur İskelesi’dir.

Tarihi Heybeliada Vapur İskelesi, 63 metre uzunluğa sahip. Vapurların yanaştığı kısım 14 metrelik bir uzunluk sunuyor. İskele önünden itibaren denizin derinliği ise dört metreyi biraz geçiyor.

Dikdörtgen planlı, beyaz renkli beton yapı yaklaşık olarak Büyükada’nın karşısındadır. Zira iskelede vapur bekleyenleri bu Büyükada silüeti karşılar. İskeleye eğer ayak basıyorsanız da ada sahiline sıralı kafeler, lokantalar, köşkler, Bahriye Mektebi, tepedeki yeşillikler sizi bekliyor.

1900’lü yıllarda kayıklarla sağlanan ulaşım, günümüzde ağırlıklı olarak vapurla gerçekleştiriliyor. Günümüzde belirli saatler arasında Sirkeci, Kadıköy, Kabataş, Bostancı gibi iskelelerden Heybeliada’ya vapur seferleri mevcut. Yaz aylarında yoğunluk iki yönde de bir hayli artıyor.

Tarihi Heybeliada Vapur İskelesiTarihi Heybeliada Vapur İskelesiTarihi Heybeliada Vapur İskelesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:14

  Heybeli ada çam plajı harika. Deniz sıcak. Herkese tavsiye ederim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler