Tahir Ağa Camii

Tahir Ağa Camii

01.06.2021 08:12


İstanbul’un Fatih ilçesi cami, medrese ve sinagogları ile tarihi ve kültürel açıdan önemli bir mirası bünyesinde barındırır. Fatih ilçesinin önemli tarihi yapılarından bir tanesi de yer ve yabancı ziyaretçilerden sene boyunca ilgi gören Tahir Ağa Camii’dir. Konum olarak Haydar Mahallesi üzerinde yer alan tekke 1760 senesinde inşa edilir. Yapıya veren Tahir Ağa buranın oluşumunda önemli bir çaba gösterir. Kendisinin tam adı Kapıcıbaşı Seyyid Mehmed Tahir Ağa şeklindedir.

Bu tekke Uşşaki tarikatının Salahi kolunun merkezi olarak kullanılır. Tarikat üyeleri tarafından oldukça önemsenen tekke tarihsel süreç içinde sık sık onarılır. Bu sayede de özgün halini kaybetmeden günümüze ulaşır. Mistik bir atmosfere sahip olan tarihi tekke Fatih ilçesinin görmeye değer dini mekanları arasındadır.

Aktarılan bilgilere göre tekke 1782 senesinde Tüfekhane içinde meydana gelen yangından dolayı büyük zarar görür. Bina ile ilgili en önemli yenileme çalışması 19’un yüzyıl içinde gerçekleşir. Burası aynı zaman 31 Mayıs 1918’de Cibali yangınından da olumsuz etkilenir. Yangın sonrasındaki onarım işlemini Hüseyin Vassaf üstlenir. 1925 senesinde tekkeler kapatılınca o dönemin şeyhi ve ailesi tarafından bir tür mesken olarak değerlendirilir.

Buranın yaşatılmasında Şeyh İbrahim Hayrani ve Şeyh Mehmed Feyzullah Efendi’nin önemli katkıları olur. Özellikle burada Nakşibendiliği yaşatmak için büyük mücadele verirler. O dönemlerde Tahir Ağa Tekkesi’nde toplanma günü perşembe olarak belirlenir. Kapatılmadan hemen önceki dönemde; Hüseyin Vassaf, Mehmet Hilmi Tokay, Saadettin Kaynak, Albay Selahaddin Ergür ve Muallim Kazım Bey gibi isimler buranın müdavimleri arasındadır. Tahir Ağa Tekkesi dikdörtgen bir plana sahiptir. Yapı itibari ile dönemin Osmanlı medreselerinin mimari niteliğini andırır.

Tahir Ağa CamiiTahir Ağa CamiiTahir Ağa CamiiTahir Ağa Camii

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 14:06

  Cami, türbe ve Sokak Çeşmesi yan yana. Aşıkpaşa Cami ile aynı alanda.

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:06

  İlk mescid olarak yaptırılan yapı, 1760 yılında Kapıcıbaşı Seyyid Mehmet Tahir Ağa tarafından yaptırılmış

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler